tDCS در منزل

اگر دانش‌آموز نیازمند به درمان با tDSC دارید و فرصت حضور در کلینیک را ندارد، اگر سالمندی دارید که برای بهبود حافظه، افزایش خلق و کاهش اضطراب نیاز به درمان دارد و رفت‌وآمد برایشان سخت است، ما آماده ارائه خدمات tDCS در منازل شما عزیزان هستیم.

tdcs در منزل

اهمیت tDCS در منزل

tDSC مخفف “تحریک عصبی از طریق جریان مستقیم” (Transcranial Direct Current Stimulation) است. این یک روش فیزیکی است که با استفاده از جریان الکتریکی ضعیف بر روی سطح جمجمه، به منظور تحریک عصبی مستقیم در مغز انسان اجرا می‌شود. این تکنیک بر اساس اصلی این است که جریان الکتریکی می‌تواند فعالیت نورون‌ها (سلول‌های عصبی) را تغییر دهد و اثراتی بر عملکرد مغز داشته باشد.

تحریک عصبی از طریق جریان مستقیم معمولاً با استفاده از الکترودهایی که بر روی پوست سر قرار می‌گیرند، انجام می‌شود. جریان الکتریکی از طریق سر به مغز منتقل می‌شود و می‌تواند به نحوی فعالیت عصبی را تنظیم یا تغییر دهد.

برخی از کاربردهای TDSC عبارتند از:

 • افزایش توجه و حافظه
 • کاهش درد مزمن
 • مدیریت اضطراب و افسردگی
 • پژوهش‌های مرتبط با بهبود عملکرد شناختی و اجرایی
 • تحقیقات در حوزه درمان اختلالات عصبی مانند صرع و پارکینسون

موارد کاربرد tDCS در منزل

 1. درمان افسردگی؛ به ویژه افسردگی‌های بانوان در دوران بارداری و شیردهی که ممنوعیت مصرف داروهای روانپزشکی دارند.
 2. اضطراب و استرس
 3. وسواس فکری / عملی
 4. تقویت حافظه و تمرکز
 5. کاهش ولع خوردن، اعتیاد به الکل و مواد مخدر
 6. میگرن و انواع سردردهای عصبی
 7. وزوز گوش البته بعد از رفع تمام مسائل پزشکی
 8. اختلالات خواب

آشنایی ابتدایی با انواع امواج مغزی و تاثیر آن‌ها بر عملکرد فرد

در مغز انسان ۴ نوع طول موج وجود دارد

در مغز انسان ۴ نوع طول موج وجود دارد که به کمک tDCS یا تحریک الکتریکی فراجمجمه ای می‌توان آن‌ها را تغییر داد. این امواج عبارتند از:

موج بتا (beta)

موج بتا که دارای فرکانس ۱۲ تا ۲۵ بار در ثانیه است، با بیداری، تمرکز، فکر کردن و برنامه ریزی رابطه دارد.

موج آلفا (alpha)

موج آلفا که فرکانس تولید آن ۸ تا ۱۲ بار در ثانیه است، در حالت آرامش روانی و جسمی و با چشمان بسته افزایش می‌یابد و کاهش آن موجب اضطراب در افراد خواهد شد.

موج تتا (theta)

موج تتا یا موج خلاقیت که در هر ثانیه ۴ تا ۸ بار تولید می‌شود، موجی است که کاهش آن موجب مشکلات خلقی و اضطراب و افزایش آن موجب بی‌دقتی و مشکلات تمرکز خواهد شد.

موج دلتا (delta)

موج دلتا یا موج خواب که در هر ثانیه ۱ تا ۴ بار تولید می‌شود، موجی است که کاهش آن موجب اختلال خواب از نوع دیر به خواب رفتن و افزایش آن موجب بی‌دقتی و مشکل در تداوم خواب می‌شود.

افرایش یا کاهش بیش از اندازه قدرت یا دامنه این امواج باعث گسترش و تسلط نامتعارف هر یک از آن‌ها در بخش‌های متفاوت مغز خواهد شد و حالت‌های نابهنجار عاطفی و شناختی انسان را در پی خواهد داشت.

به عنوان مثال تحقیقات نشان داده‌اند افرادی که درگیر افسردگی هستند، در نیم کره راست مغز با زیاد بودن امواج بتا مواجه هستند و نیم کره چپ آن‌ها موج آلفا را بیشتر از حد معمول دارد. بنابراین اگر چنین فردی برای درمان افسردگی خود اقدام کند، برای مقابله با افسردگی در این افراد می توان با استفاده از روش نوروفیدبک امواج بتا را در نیم کره چپ افزایش داد یا امواج آلفای نیم کره چپ را سرکوب نمود.

روش درمان tDCS در منزل

در tDCS یا تحریک الکتریکی فراجمجمه ای، دو الکترود با استفاده از دو پد اسفنجی و با توجه به نوع اختلال و پروتکل مربوطه روی قسمتی از سر قرار داده می‌شود. یکی از الکترودها بار مثبت و دیگری بار منفی دارد. جریان الکتریکی بین دو الکترود جریان می‌یابد و نواحی زیرین دو الکترود را تحریک یا مهار می‌نماید.

تحریک پذیری ایجاد شده در مغز در tDCS یا تحریک الکتریکی فراجمجمه ای به شدت جریان، طول مدت تحریک و جهت جریان الکتریکی متغیر است.

در کاربردهای بالینی که اهداف درمانی دنبال می‌شود، جلسات منظم و با فاصله‌های گاهاً هر روزه و افزایش شدت تحریکات حائز اهمیت است. افزایش تعداد جلسات tDCS یا تحریک الکتریکی فراجمجمه ای باعث انباشتگی اثرات درمانی آن می‌شود.

tdcs در خانه