تست IVA چیست؟ چگونه انجام می شود؟

تست IVA که به اسم تست توجه و تمرکز نیز معروف است، یکی از تست‌ها و آزمون‌های روانشناختی برای تشخیص انواع اختلال بیش فعالی و نقص توجه در کودکان و بزرگسالان است. این تست به نوروتراپیست و روانشناس کمک می‌کند تا بتواند اختلال بیش فعالی و نوع آن را در افراد تشخیص دهند.

اگرچه علائم مختلفی برای اختلال بیش فعالی وجود دارد که به روانشناس و نوروتراپیست کمک می‌کند تا اختلال بیش فعالی را تشخیص دهد؛ اما این علائم به تنهایی نمی‌تواند باعث تشخیص قطعی اختلال بیش فعالی یا نقص توجه شوند؛ از این رو لازم است که حتما تست IVA را نیز انجام دهید. تست IVA به نوروتراپیست کمک می‌کند تا اختلال بیش فعالی را به طور قطعی تشخیص دهد و نوع آن را نیز مشخص کند.

از این رو، بسیاری از روانشناسان و نوروتراپیست‌ها، پیش از آن که بخواهند اقدامات درمانی مثل دارو درمانی  یا نوروفیدبک را برای درمان بیش فعالی انجام دهند، حتما یک تست IVA از فرد می‌گیرند.

تست IVA توسط کامپیوتر انجام می‌شود و مراحل مختلفی دارد و نتیجه نیز از طریق کامپیوتر تجزیه و تحلیل می‌شود و به نوروتراپیست ارائه می‌شود. از این رو، این تست قدرت تشخیص بالایی دارد و می‌تواند به تشخیص بهتر اختلال بیش فعالی کمک بسیار زیادی کند.

نکته بسیار مهم در مورد تست آی وی ای این است که حتما باید زیر نظر یک فرد متخصص، مثل نوروتراپیست انجام شود. با یک سرچ ساده حتما شما هم با سایت‌ها و برنامه‌های مختلفی مواجه خواهید شد که تست IVA را در اختیار شما قرار می‌دهند و می‌توانید این تست را انجام دهید؛ اما باید بدانید که حضور یک فرد متخصص مثل نوروتراپیست برای کمک به شما هنگام انجام تست و رفع ابهامات ممکن، ضروری است. همچنین نوروتراپیست خیلی بهتر و دقیق‌تر می‌تواند نتیجه تست IVA را تحلیل کند و اقدامات درمانی لازم در این مورد را انجام دهد.

تست توجه و تمرکز یا همان آزمون بیش فعالی IVA، یک آزمون تخصصی ۳۰ دقیقه‌ای است که با هدف بررسی دقت عملکرد دیداری و شنیداری افراد انجام می‌شود. در این تست دو عامل توجه و کیفیت پاسخگویی به محرک‌ها سنجیده می‌شود و می‌تواند چهار مدل بیش فعالی را مشخص کند. امروزه در مراکز نوروتراپی و کلینیک‌های روانشناسی، پیش از آن که اقدام درمانی برای درمان بیش فعالی انجام دهند، حتما از مراجعه‌کننده یک تست IVA می‌گیرند تا نوع اختلال بیش فعالی را نیز بتوانند تشخیص دهند و مطابق با آن، بهترین برنامه درمانی را برای فرد انتخاب می‌کنند.

خوشبختانه انجام تست IVA بسیار ساده است و هم بزرگسالان و هم کودکان می‌توانند به‌راحتی آن را متوجه شوند و به سوالات آن پاسخ دهند؛ پس این تست برای تشخیص بیش فعالی کودکان نیز بسیار کاربردی خواهد بود و می‌تواند برای کودکان نیز استفاده شود.

در این نوشته از کلینیک نوروتراپی دارینه، بهترین مرکز نوروتراپی غرب تهران، قصد داریم درباره تست IVA صحبت کنیم و نحوه انجام این تست و همچنین مزایای آن را بررسی کنیم. اگر شما یا کودکتان قصد انجام تست توجه و تمرکز را دارد، توصیه می‌کنیم در ادامه این نوشته با ما همراه باشید تا با نحوه انجام تست IVA بیشتر آشنا شوید.

تست IVA یا همان تست توجه و تمرکز یکی از مهم‌ترین آزمون‌ها و تست‌ها است که به تشخیص اختلال بیش فعالی در کودکان و بزرگسالان کمک می‌کند. امروزه اغلب روانشناسان و نوروتراپیست‌ها پیش از انجام هرگونه اقدام درمانی برای اختلال بیش فعالی، تست IVA از فرد می‌گیرند تا هم اختلال بیش فعالی را به طور قطعی و دقیق‌تر تشخیص دهند و هم نوع اختلال را بتوانند مشخص کند. ما نیز در کلینیک نوروتراپی دارینه، بهترین مرکز نوروتراپی تهران، تست IVA را با بهترین امکانات و زیر نظر بهترین متخصصان نوروتراپی انجام می‌دهیم. تست توجه و تمرکز در مرکز نوروتراپی دارینه، با کمک بهترین و جدیدترین نرم‌افزارها و همچنین با نظارت کامل نوروتراپیست متخصص، خانم دکتر یزدانبخش، انجام می‌شود تا دقیق‌ترین نتیجه را داشته باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره تست IVA در کلینیک نوروتراپی دارینه و همچنین رزرو وقت تست IVA در این مرکز، می‌توانید از طریق لینک زیر عمل کنید.

تست IVA چیست؟

در یک تعریف ساده و کلی می‌توان گفت که تست IVA یک تست روانشناختی است که برای تشخیص انواع بیش فعالی در بزرگسالان و کودکان به کار گرفته می‌شود. تست IVA یک تست بینایی و شنوایی است و میزان توجه و تمرکز شما می‌سنجد و سپس با توجه به آن، اختلال بیش فعالی یا نقص توجه را در شما تشخیص می‌دهد.

یکی از باورهای رایج در مورد تست IVA این است که افراد تصور می‌کنند که این تست تاثیر درمانی روی اختلال ADHD دارد. باید گفت که تست توجه و تمرکز یا همان تست IVA هیچگونه عملکرد درمانی برای اختلال بیش فعالی ندارد و تنها به تشخیص این اختلال در بزرگسالان و کودکان کمک می‌کند. سپس نوروتراپیست با کمک این تست می‌تواند برنامه درمانی دقیق مثل روش نوروفیدبک را برای درمان اختلال بیش فعالی در نظر بگیرد.

همانطور که به آن اشاره کردیم، تست IVA می‌تواند نوع اختلال بیش فعالی را نیز تشخیص دهد. چهار مدل از بیش فعالی که تست IVA به تشخیص آن کمک می‌کند، عبارتند از:

  • بیش فعالی نقص توجه یا ADD
  • بیش فعالی از نوع تکانش‌گری
  • بیش‌فعالی ترکیبی (اختلالی که در آن فرد هم دچار پرتحرکی و هم دچار نقص توجه است) یا ADHD
  • بیش‌فعالی از نوع ناشناخته یا NOS

علائم نقص توجه و بیش فعالی در بزرگسالان اغلب از همان دوران کودکی شروع می‌شود و تا بزرگسالی ادامه پیدا می‌‌کند. در برخی موارد  نقص توجه و بیش فعالی تا زمانی که فرد هنوز کودک است تشخیص داده می‌شود.

تست IVA چگونه انجام می‌شود؟

تست توجه و تمرکز یا همان تست IVA می‌تواند ۵ نوع توجه را در فرد بسنجد و معیاری از کم بودن یا زیاد بودن آن در اختیار نوروتراپیست قرار دهید و سپس نوروتراپیست با توجه به این اطلاعات و تحلیل آن‌ها می‌تواند نوع اختلال بیش فعالی در فرد را به طور دقیق تشخیص دهد. این ۵ نوع توجه عبارتند از:

  • توجه متمرکز یا Focused Attention: این توجه زمانی مورد استفاده قرار خواهد گرفت که فرد به چیزی متمرکز شود و دقت خود را به تنهایی معطوف آن چیز خاص کند.
  • توجه ممتد یا Sustained Attention: فرد پس از برقراری توجه متمرکز موفقیت‌آمیز، در صورتی که متمرکز باقی بماند، توجه ممتد خواهد داشت.
  • توجه انتخابی یا Selective Attention: این نوع از توجه زمانی حائز اهمیت است که فرد باید از بین محرک‌های مختلف به یکی از آن‌ها که مدنظرش است، توجه کند.
  • توجه جایگزین، جابجایی توجه یا Alternating Attention: زمانی مورد استفاده است که شخص به دنبال جابجا کردن توجه از محرکی به محرک دیگر باشد.
  • توجه تقسیم شده یا Divided Attention: نوعی از توجه است که در آن فرد همزمان به چند محرک توجه کند.

تست توجه و تمرکز به صورت کامپیوتری انجام می‌شود و کامپیوتر دستورات لازم را به فرد ارائه می‌دهد؛ البته باید توجه داشته باشید که برای دقت بالای این تست، لازم است که یک متخصص نیز در کنار فرد حضور داشته باشد تا در مواقع لازم، فرد را راهنمایی کند. تست IVA چهار مرحله دارد که در ادامه به بررسی آن می‌پردازیم:

مرحله اول تست IVA: دست گرمی (warm up)

اولین مرحله تست IVA برای آشنایی و آمادگی فرد با این تست است. در این مرحله، دستورات لازم توسط کامپیوتر به فرد ارائه می‌شود و در صورتی که فرد خطایی انجام دهد، کامپیوتر اشتباه را به فرد می‌گوید و مشخص می‌کند که اشتباه فرد در کدام قسمت بوده است.

مرحله دوم تست IVA: مرحله تمرینی (practice)

در این مرحله، دیگر دستورالعملی از سمت کامپیوتر به فرد داده نمی‌شود و فرد برای انجام تست باید با توجه به دستورالعمل‌های گذشته عمل کند. در صورتی که در این مرحله خطایی از فرد سرد بزند، به فرد هشدار داده می‌شود؛ اما اشتباهات این مرحله در نتیجه نهایی تاثیرگذار نخواهد بود.

مرحله سوم تست IVA: انجام تست اصلی

این مرحله اصلی‌ترین و مهم‌ترین بخش تست IVA است. در این مرحله نیز دستورالعملی به فرد داده نمی‌شود و در صورت اشتباه جواب دادن، هشداری نیز نمایش داده نمی‌شود. همچنین اشتباهات این مرحله در نتیجه نهایی آزمون تاثیرگذار خواهد بود و با پردازش پاسخ‌های فرد در این مرحله، میزان توجه و تمرکز او سنجیده می‌شود.

مرحله چهارت تست IVA: اتمام آزمون (cool down)

در این مرحله دو مرتبه ریتم آزمون آرام می‌شود تا تست خاتمه یابد.

نوروتراپیست با تحلیل داده‌ها و اطلاعاتی که از آزمون IVA بدست آمده است، می‌تواند نوع اختلال بیش فعالی را در فرد مشخص کند و سپس با توجه به آن، بهترین برنامه درمانی برای درمان اختلال بیش فعالی را تدوین کند. یکی از روش‌های بسیار کاربردی و موثر برای درمان اختلال بیش فعالی، روش نوروفیدبک است. در روش نوروفیدبک، ما به کمک نقشه مغزی و همچنین دستگاه نوروفیدبک سعی می‌کنیم تا آن سیگنال‌هایی که دچار اختلال هستند را اصلاح کنیم. نوروفیدبک یکی از اصلی‌ترین روش‌های درمان نوروتراپی است که این روزها به درمان و کنترل بسیاری از اختلالات روان مثل بیش فعالی، اضطراب، شب ادراری، افسردگی، اختلال یادگیری، نقص توجه و … کمک می‌کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *