انواع امواج مغزی کدامند و وظیفه هر کدام چیست؟

امواج مغزی به وسیله سلول‌هایی به نام نورون‌ها ساخته می‌شوند. نورون‌ها از طریق تغییرات الکتریکی با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند.

هنگامی که تعدادی از نورون‌ها همزمان پیام‌های الکتریکی را ارسال می‌کنند، تغییراتی به صورت موج در قشر مغز رخ می‌دهد و باعث ایجاد موج مغزی می‌شود.

امواج مغزی با استفاده از حسگرهایی که روی پوست سر گذاشته می‌شوند، شناسایی می‌شوند. هر یک از امواج مغزی مسئول کنترل و اثرگذاری بخشی از عملکردهای ذهنی، هیجانی و رفتاری انسان هستند.

امواج مغزی چه ویژگی هایی دارند؟

می‌توانیم بگوییم هر موج مغزی دو ویژگی خاص دارد: فرکانس و دامنه

فرکانس موج به معنای تعداد دور موج در هر ثانیه است. یعنی تعداد بالا و پایین شدن موج در هر ثانیه، نشان دهنده فرکانس آن موج است.

دامنه موج به معنای میزان بلندی و فعالیت موج است. البته رابطه بین فرکانس و دامنه موج یک رابطه معکوس است. بدین معنی که با افزایش فرکانس موج، دامنه موج کاهش پیدا می‌‌کند و با کاهش فرکانس موج، دامنه موج نیز افزایش می‌یابد.

نورون
نورون

فرکانس‌های موج مغزی بر حسب هرتز یا چرخه در ثانیه، و دامنه موج، بر حسب میکروولت اندازه‌گیری می‌شوند. هرچه فعالیت قشر مغز بیشتر باشد، فرکانس امواج مغزی بیشتر خواهد بود. بیشترین فرکانس مغز در هنگام بیداری و کمترین فرکانس در حالت کما و بیهوشی دیده می‌شود. نواحی مختلف مغز، مسئول ارتعاش نوعی موج با فرکانس مشخص هستند که برای هر فرد متفاوت است. امواج سریع دارای فرکانس بیشتر و امواج آهسته دارای فرکانس کمتر هستند.

چند نوع موج مغزی داریم؟

پنج نوع‌ موج مغزی داریم که به ترتیب از بیشترین فرکانس تا کمترین فرکانس شامل: گاما، بتا، تتا، آلفا و دلتا می‌باشند.

امواج دلتا (دامنه فرکانسی ۱ الی ۴ هرتز)

موج مغزی دلتا، کندترین فرکانس موج مغزی است. این موضوع، باعث تجربه حالات احساسی عمیق و اولیه در ارتباطات فردی است که باعث احساس آرامش می‌شود. در این حالت، فعالیت ذهن خودآگاه انسان به صفر می‌رسد و بدن، بیشتر حالت ناخودآگاه می‌گیرد که باعث رسیدن به آرامش و تجدید قوای بدنی است. این موج در افرادی که خستگی بیش از حد و یا مشغولیت فکری زیاد دارند، کمتر تولید می‌شود. موج دلتا، بیشتر در نوزادان و کودکان خردسال دیده می‌شود و بالا بودن این موج مغزی در افراد بزرگسال، نشان دهنده مشکلات مغزی است. در طی رشد، تولید این موج کم شده و صرفاً در خواب تولید می‌شود. همچنین این موج می‌تواند در فعالیت‌های ناخودآگاه مانند هضم غذا و تنظیم ضربان قلب مشارکت داشته باشد.

وقتی این موج به میزان مناسبی تولید می‌شود، باعث تقویت و بهبود سیستم ایمنی بدن، خواب عمیق و انرژی دهنده، آرامش و جوانسازی بدن انسان می‌شود. ولی وقتی بیش از حد مناسب تولید می‌شود باعث آسیب مغزی و مشکلات یادگیری، عدم توانایی در فکر کردن و بیش فعالی می‌شود. البته تولید کمتر از حد مناسب این موج نیز، باعث عدم توانایی در شاداب شدن بدن، خواب بد و عدم توانایی در بازسازی مغزی می‌شود.

امواج تتا (دامنه فرکانسی ۴ الی ۸ هرتز)

امواج تتا با حالت آرامش عمیق و تمرکز بالا مشخص می‌شود. یک حالت فوق العاده برای یادگیری و حفظ و درک اطلاعات در حافظه بلند مدت است. در این موج، مغز برای درک مطالب و دریافت اطلاعات جدید، بهینه می‌گردد. ادراکات فرد از دنیای بیرون منحرف شده و به سمت داخل متمرکز می‌‌شود و فرد بخشی از هوشیاری خود را از دست می‌دهد. این موج وضعیت بین هوشیاری و خواب را منعکس می‌کند. امواج تتا، بیشتر در ناحیه گیجگاهی ظاهر می‌شوند. این امواج، در حالت بیداری برای بزرگسالان غیرطبیعی است، اما در کودکان تا سن ۱۳ سالگی کاملا طبیعی است و باعث می‌شود تا اطلاعات بیشتری را جذب کرده و یادگیری بیشتری صورت گیرد.

تولید میزان مناسب موج تتا باعث خلاقیت و ارتباطات عاطفی، یادگیری، درک شهودی، دریافت اطلاعات جدید، یاد گرفتن سریع و سرعت ماندگاری بالای اطلاعات می‌شود. تولید کمتر از میزان مناسب این موج، باعث اضطراب و حالات احساسی ضعیف و استرس می‌شود. همچنین تولید بیشتر از میزان مناسب این موج هم، باعث بیش فعالی، عدم توجه در افراد مبتلا به اختلال بی توجهی، اختلال بیش فعالی و ناتوانی در یادگیری می‌شود.

امواج آلفا (دامنه فرکانسی ۸ الی ۱۲ هرتز)

موج آلفا معمولاً در مواقعی ایجاد می‌شود که فرد آرام است، اما از نظر ذهنی هوشیار و متوجه است. طول زمانی که مغز بر روی این موج تنظیم می‌شود، بسیار کوتاه و زودگذر است. در این موج، هر دو نیمکره مغز فعالیت دارند و فرد دارای بهره هوشی بالاتری است. موج آلفا، پلی بین تفکر هوشیارانه و تفکر نا هوشیارانه است. عملکرد موج آلفا، نقطه مقابل موج بتا است. امواج بتا نشان‌دهنده فعالیت شدید و برانگیختگی مغز هستند و امواج آلفا، نشان‌دهنده عدم برانگیختگی مغز است. امواج آلفا آرام تر هستند و دامنه بالاتری دارند.

امواج آلفا، در حدود یک و نیم سالگی در بچه ها تولید می‌شود. با تکامل این موج، قدرت فراگیری مغز نیز بیشتر می‌شود. در حدود ۶ و ۷ سالگی، بیشترین امواج مغزی، امواج آلفا هستند. تولید میزان مناسب این موج، باعث آرامش و راحتی، تمرکز، یادگیری، تفکر مثبت، تعادل عاطفی و آگاهی درونی می‌شود. افزایش بیش از اندازه این موج، باعث خیالبافی، بی‌خیالی، عدم توانایی در تمرکز و آرامش بیش از حد نرمال می‌شود. افزایش کمتر از میزان مناسب این موج، باعث اضطراب، مشکل در خواب، بی‌خوابی، ترس شدید و استرس زیاد و عصبانیت می‌شود.

امواج بتا (دامنه فرکانسی ۱۲ الی ۳۰ هرتز)

این موج با فرکانس بالا و دامنه پایین شناخته می‌شود و بیشتر در هنگام بیداری دیده می‌شود. زمانی که مشغول انجام کارهای روزمره زندگی هستیم، امواج مغزی در محدوده بتا قرار می‌گیرند. در این حالت، ضمیر خودآگاه کنترل مغز را برعهده گرفته و ضمیر ناخودآگاه در دسترس نمی‌باشد. وقتی مغز روی فرکانس موج بتا قرار می‌گیرد، معمولاً بر روی فعالیت های منطقی نیمکره سمت چپ مغز متمرکز می‌شود. در واقع امواج بتا، مشخصه بارز مغزی هستند که، به شدت در حال فعالیت است. در حالت بیداری کامل، امواج مغزی بیشتر از نوع بتا هستند. هرچه انجام کارهای روزمره با آرامش بیشتر و تنش کمتری همراه باشد، فرکانس امواج مغزی در محدوده بتا پایین‌تر می‌آید و هر چه کارهای ما با عصبانیت و استرس و اضطراب انجام‌گیرد، فرکانس امواج به سمت بتای سریع پیش می‌رود.

تا زمانی که در یک فعالیت ذهنی متمرکز هستیم، ذهن ما در حالت بتا قرار دارد. در این حالت، ذهن فرد کاملاً بیدار و هوشیار است و برای کار و معادلات ذهنی آماده می‌باشد. در اینجا ذهن آگاه کنترل مغز را به دست می‌گیرد. تولید میزان مناسب این موج، باعث ایجاد عزت نفس، آرامش درونی، تمرکز هوشیارانه، توانایی حل مسئله، دقت و توجه می‌شود. همچنین تولید میزان کمتر از حد مناسب این موج مغزی، باعث خیالبافی، افسردگی و بیش فعالی می‌شود. تولید میزان بیش از حد مناسب این موج، باعث اضطراب، عدم توانایی برای آرامش و استرس، عصبانیت، اختلال خواب و وسواس می‌شود.

امواج گاما (دامنه فرکانسی ۳۰ الی ۵۰ هرتز)

امواج گاما بیشترین فرکانس را در مقایسه با سایر امواج مغزی دارند. موج گاما، انتقال دهنده سریع و در آن واحد اطلاعات به مناطق مغزی مرتبط است. این موج، مغز را سازمان می‌دهد و اطلاعات مربوط به قسمت‌های مختلف بدن را هماهنگ می‌کند. امواج گاما، برای تلفیق حواس با درک و یادگیری مفاهیم جدید کاربرد دارند. وقتی مغز در حالت امواج گاما قرار دارد، بیشترین تمرکز را دارد. این امواج وقتی تولید می‌شوند که، مغز در حال یادگیری چیز جدیدی باشد یا روی یک موضوعی به شدت تمرکز کرده و یا در حال ذخیره و طبقه‌بندی اطلاعات در حافظه باشد.

این موج برای یادگیری مسائل پیچیده و چند وجهی ضروری است. امواج گاما به هوشیاری مرتبط می‌شوند، یعنی در این حالت، مغز در بالاترین سطح هوشیاری است. تولید میزان مناسب این موج، باعث پردازش اطلاعات، یادگیری، یکپارچگی حواس، معادلات پیچیده ذهنی و سطح بالای پردازش اطلاعات می‌شود. تولید میزان بیش از حد این موج، باعث استرس، اضطراب و تحریک پذیری بالا می‌شود و همچنین تولید میزان کمتر از حد معمول این موج، باعث بیش فعالی، افسردگی و اختلالات یادگیری می‌شود.

وظیفه امواج مغزی چیست؟

هر موج مغزی وظیفه خاصی دارد و در جهت بهترین عملکرد ذهنی کمک می‌کند. در واقع، اگر یکی از پنج موج مغزی ما از میزان نرمال خودشان در نقاط مختلف مغز بیش از حد یا کمتر از حد مناسب فعالیت نمایند، می‌توانند باعث بروز مشکل شوند. بنابراین یک موج نسبت به موجی دیگر، برتری یا غلبه ندارد و بالا و پایین بودن بیش از حد هر کدام از امواج، برای فرد باعث ایجاد مشکل می‌شود. وقتی امواج مغزی ما از تعادل خارج می‌شوند، مشکلات مربوط به سلامت روحی یا جسمی در فرد ایجاد می‌شود. هنگامی که فرد فعالیتی را انجام می‌دهد، با توجه به آن فعالیت، یکی از امواج مغزی غالب است. البته بقیه امواج مغزی نیز وجود دارند و فعالیت‌شان متوقف نمی‌شود.در انتها باید بدانیم که شناخت این امواج مغزی و وظایف آنها، می‌تواند تاثیر بسیار مثبتی در عملکرد مغز داشته باشد.

3 دیدگاه دربارهٔ «انواع امواج مغزی کدامند و وظیفه هر کدام چیست؟»

  1. سلام… انتقال امواج مغزی از طریق امواج الکترومغناطیسی از انسانی به انسان دیگر در این روش می‌توانید تصاویر مغزی طرف مقابل را در مغز خود ببینید و با ان ارتباط مغزی برقرار کنید و حرف بزنید( البته طرف مقابل خبر نداشته باشد فکر می‌کند یا با خودش حرف می‌زند و یا دیوانه شده )یعنی شکل گیری پیونده مغزی از طریق امواج الکترومغناطیسی! وقتی ( سلول ) الکترون مغز از طریق امواج الکترومغناطیسی انتقال پيدا می‌کند اگر شخص بیمار باشد بیماری نیز انتقال پیدا می‌کند می‌توان بیماری را به یک نفر یا چندین نفر هم زمان انتقال داد ! و همینطور می‌توان از چندین بیمار بیماریها را به یک نفر یا چندین نفر انتقال داد!ایران با امواج الکترومغناطیسی از طریق دکل‌های مخابراتی و ماهوارهای ایران امواج مغزی انسان را انتقال می‌دهداین کار برای جاسوسی و یا بهتر بگم برای برداشت اطلاعات از مغز دیگران انجام می‌دهند!ولی فقط این نیست وقتی امواج مغزی خودشان را روی مغز دیگران انتقال می‌دهند( با افزایش امواج الکترومغناطیسی در انتقال) میتوانند مغز طرف مقابل را کنترول کنند تا حدی که روح انسان در آن لحظه هیج کنترولی روی مغز ندارد هر چه گفتیم این کار جحل است جهالت است گوش ندادند این پیام را برای شما فرستادیم تا بدانید هم درد را با این امواج انتقال می‌دهند وهم بیماری را از شخص به شخص دیگر از طریق امواج مغزی انتقال می‌دهند این امواج از حد مجاز بیشتر بوده و بائث نوسان در مدار الکترونیکی می‌شود همان اتفاقی که در تداخل امواج ماهوارهای ایران با هواپیما روخ داد یعنی سقوط!
    در ایران برای پیدا کردن جای اشخاص از طریق خطوط موبایل آنها را رهگیری می‌کنند با امید به خدا این پیام بتواند در شناخت بیماری و حله مشکلات به شما کمک کند با تشکر 🙏وقتی( سلول ) الکترون مغز از طریق امواج الکترومغناطیسی انتقال پیدا می‌کند بائث کمبود الکترون در مغز می‌شود عوارض این موضوع در جامعه به خوبی دیده می‌شود سفیده مو، پوکی استخوان، پوسیدگی دندان وغیره…………..‌.‌‌‌
    در روش انتقال امواج مغزی میتوانند زبان گفتاری طرفین ( طرف) مقابل را کنترول کنند چیزی در مغز خود بگويند با انتقال امواج مغزی از طریق( افزایش )امواج الکترومغناطیسی طرفین مقابل همان را بر زبانشان تکرار خواهند کرد این روش یکی از روشهای کنترول مغز است

  2. سلام. مغز تولید کننده نورون دارای گیرنده و فرستنده است امواج مغزی همان امواج الکتریکی است این نوع امواج با بالا بردن قدرت انتقال امواج دکل‌های مخابراتی و ماهوارها قابل انتقال از انسانی به انسان( انسانهای )دیگر است برای انتقال امواج مغزی جای اشخاص باید مشخص باشد در این روش با انتقال امواج مغزی می‌توانید تصاویر مغزی طرف مقابل را درون مغزخود ببینید ارتباط مغزی برقرار کنید و حرف بزنید امواج که انتقال پیدا می‌کند از تحد شنوای انسان خارج بوده و مغز دریافت کننده می‌باشد برای همین کسانی که از این ارتباط مغزی خبر نداشته باشند فکر می‌کنند با خودشان حرف می‌زنند و یا دیوانه شدند. همچنین حس بویایی. چشایی. لامسه. شنوای و هر علائم که مغز دریافت می‌کند قابل انتقال است وقتی امواج مغزی انتقال پيدا می‌کند اگر شخص بیمار باشد علائم بیماری نیز انتقال پیدا می‌کند و منجر به بیمار شدن شخص مقابل خواهد شد هر چقدر افزایش در انتقال بیشتر باشد بیماری سریعتر انتقال پیدا خواهد کرد می‌توان بیماری را به یک نفر یا چندین نفر هم زمان انتقال داد.انتقال امواج مغزی از چندین بیمار که هر کدام بیماری‌ها مختلف دارن باعث تولید ویروس در شخص یا اشخاص مقابل خواهد شد.در صورت انتقال هر کدام از فرکانس‌های مغزی نتا، بتا، دلتا،آلفا و گاما همان حالت در شخص یا اشخاص مقابل دیده خواهد شد یعنی اگر شما در حالت خواب قرار گرفته باشید با انتقال امواج مغزی شخص یا اشخاص مقابل بخواب خواهند رفت در صورت انتقال امواج مغزی از اشخاص پیر علائم پیری در شخص یا اشخاص مقابل ظاهر خواهد شد انتقال امواج مغزی از انسان سالم (کودک و نوجوان )باعث تازه سازی سلول‌های مغزی در شخص يا اشخاص مقابل خواهد شدایران با انتقال امواج از طریق دکل‌های مخابراتی و ماهوارها امواج مغزی انسان را انتقال می‌دهداین کار برای جاسوسی و یا بهتر بگم برای برداشت اطلاعات از مغز دیگران انجام می‌دهند!ولی فقط این نیست وقتی امواج مغزی خودشان را روی مغز دیگران انتقال می‌دهند با افزایش امواج در انتقال میتوانند مغز طرف مقابل را کنترل کنند تا حدی که انسان در آن لحظه هیج کنترلی روی مغز ندارد یکی از روشهای کنترل مغز؟در روش انتقال امواج مغزی میتوانند زبان گفتاری طرف ( طرفین) مقابل را کنترل کنند چیزی در مغز خود بگويند با انتقال امواج مغزی از طریق افزایش در انتقال امواج شخص یا اشخاص مقابل همان را بر زبانشان تکرار خواهند کرد.این کار خیانت به انسانيت است با انتقال بیماریها میلیونها انسان در جهان کشته شد اند🥀 کرونا،سرطان، خودکشی،مغز، اعتیاد، بیماری‌های قلبی و عروقی ،درباره اختلال روحی و روانی پزشک محترم اگر مراجع کنند دارید میگه با خودم حرف میزنم حالا یا بلند بلند یا در تفکر خودش درگیری دارد و با خودش حرف می‌زند و یا ادعا می‌کند کسانی درون مغزش باهاش دارن صحبت می‌کنند با در نظر گرفتن متن بالا در تجویز دقت کنید همچنین تصاویر مغزی قابل انتقال و در مغز شخص یا اشخاص مقابل قابل مشاهده است و بی‌خبری از این موضوع باعث ایجاد توهم در دیگران می‌شود .احساس و عواطف انسان قابل انتقال بوده و باعث تغییر احساسات در شخص يا اشخاص مقابل خواهد شد.با امید به خدا این پیام بتواند در شناخت بیماری و حل مشکلات به شما کمک کند.امواج دکل‌های مخابراتی و ماهوارهای ایران
    از حد مجاز بیشتر بوده و تداخل این امواج باعث نوسان در مدار الکترونیکی( پارازیت )می‌شود همان اتفاقی که در تداخل زیاد امواج ماهوارهای ایران با هواپیما رخ داد یعنی سقوط.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *