نوروفیدبک در شمال تهران

نوروفیدبک

نوروفیدبک در شمال تهران

نوروفیدبک یکی از اصلی‌ترین روش‌های درمان نوروتراپی است که این روزها به درمان و کنترل بسیاری از اختلالات روان مثل بیش فعالی، اضطراب، شب ادراری، افسردگی، اختلال یادگیری، نقص توجه و … کمک می‌کند.

اگر بخواهیم نوروفیدبک را خیلی ساده تعریف کنیم، می‌توانیم بگوییم که نورفیدبک یعنی آموزش دادن مغز توسط خود مغز. در روش نوروفیدبک، ما به دنبال بهبود و اصلاح عملکرد مغز هستیم. در این روش که به کمک دستگاه نوروفیدبک انجام می‌شود، مغز به وسیله فعالیت‌های خود و فیدبکی که در طی جلسات نوروفیدبک دریافت می‌کند، می‌آموزد که چگونه عملکرد بهتری داشته باشد.

نوروفیدبک یکی از مهم‌ترین روش‌های نوروتراپی می‌باشد که برای درمان بسیاری از اختلالات روان مناسب است؛ امروزه این روش درمانی در بسیاری از کشورها به عنوان یکی از اصلی‌ترین روش‌های درمانی به کار می‌رود و با توجه به غیرتهاجمی بودن و عوارض نداشتن آن، با استقبال بسیار زیادی روبه‌رو شده است.

برای آن که از این روش پاسخ مناسبی بگیرید و تاثیر آن نیز بهتر باشد، لازم است که این روش را حتما زیر نظر نوروتراپیست متخصص انجام دهید تا شاهد تاثیرگذاری آن باشید. خوشبختانه درمان نوروفیدبک برای همه سنین، حتی کودکان، نیز مناسب است و از آن جایی که این روش نسبت به روش‌های دارو درمانی بدون عارضه است، استفاده از آن برای درمان اختلالات روان کودکان بسیار مناسب‌تر و کارآمد‌تر است.

امروزه کلینیک‌ها و مراکز درمانی زیادی روش درمانی نوروفیدبک را ارائه می‌دهند؛ اما توصیه ما به شما این است که نوروفیدبک را در مرکز تخصصی درمان نوروتراپی و زیر نظر نوروتراپیست متخصص انجام دهید. در مرکز تخصصی نوروتراپی، تمامی مراحل درمان زیر نظر نوروتراپیست صورت می‌گیرد و نورتراپیست به فرآیند درمان نظارت دارد و در هر مرحله، با توجه به بهبود فرد، برنامه درمانی جدید را تنظیم می‌کند.

کلینیک نوروتراپی دارینه، بهترین مرکز تخصصی نوروتراپی، درمان نوروفیدبک را به صورت کاملا تخصصی با استفاده از جدیدترین دستگاه نوروفیدبک و زیر نظر نوروتراپیست متخصص انجام می‌دهد. شما می‌توانید برای انجام نوروفیدبک در شمال تهران، به کلینیک نورتراپی دارینه مراجعه کنید.

نوروفیدبک یکی از روش‌های درمان نوروتراپی است که امروزه برای درمان بسیاری از اختلالات روان به کار گرفته می‌شود. این روش درمانی باید زیر نظر متخصص نوروتراپیست صورت بگیرد. کلینیک نوروتراپی دارینه، بهترین مرکز نورفیدبک در شمال تهران، آماده برگزاری جلسات درمان نوروفیدبک زیر نظر متخصص نوروتراپیست است. درمان نوروفیدبک در کلینیک دارینه، به صورت حرفه‌ای و با جدید‌ترین دستگاه‌های نوروفیدبک صورت می‌گیرد؛ همچنین نوروتراپیستان ما در کلینیک دارینه، به صورت تخصصی روی فرآیند درمان نظارت داشته و شما را تا آخرین مرحله درمان همراهی می‌کنند.

نوروفیدبک چیست؟

نوروفیدبک یکی از روش‌های درمان نوروتراپی است که امروزه برای درمان بسیاری از اختلالات روان مورد استفاده قرار می‌گیرد. تحقیقات نشان می‌دهد که ریشه بسیاری از مشکلات و اختلالات روان فرد، به دلیل اختلال در عملکرد مغز و غیرطبیعی بودن امواج مغزی تولید شده است؛ پس اگر ما بتوانیم این امواج را دوباره اصلاح کنیم و به حالت نرمال دربیاوریم، می‌توانیم اختلالات روان را نیز درمان کنیم.

نوروفیدبک

 این روش که به کمک دستگاه نوروفیدبک انجام می‌شود، ما عملکرد مغز را مورد بررسی قرار می‌دهیم و امواجی که از سمت مغز ارسال می‌شود را بررسی می‌کنیم و بر اساس آن‌ها، فیدبکی مناسب به مغز می‌دهیم. مغز می‌تواند با دریافت این فیدبک‌ها، عملکرد خود را اصلاح کند.

نوروفیدبک تراپی چگونه انجام می‌شود؟

برای انجام درمان نوروفیدبک، ابتدا فرد مقابل دستگاه نوروفیدبک روی یک صندلی می‌نشیند. سپس نوروتراپیست، الکترودهای مخصوص را با توجه به نقشه مغزی که قبلا از فرد تهیه کرده است، در مکان‌های مشخص‌ شده قرار می‌دهد. بیمار با حفظ خونسردی خود، روی صندلی نشسته و منتظر شروع درمان می‌شود.

معمولا در درمان نوروفیدبک، امواج ثبت شده به صورت یک بازی کامپیوتری یا فیلم شبیه‌سازی شده روی یک مانیتور نمایش داده می‌شود. با شروع درمان نوروفیدبک، فرد به صورت مرتب فیدبک‌های دریافت می‌کند که باعث خودتنظیمی مغز می‌شود. این بازخورد منجر می‌شود که فرد متوجه فرایندهای فیزیولوژیک بدن خود شود و کنترل و تنظیم آن‌ها را به عهده بگیرد.

نوروفیدبک

در طول جلسه نوروفیدبک، از مراجع خواسته می‌شود کاملاً آرام باشد و با دقت تمام به صفحه کامپیوتری که در مقابلش قرار دارد، نگاه کند. در این حالت او سعی می‌کند، برای مثال پخش یک فیلم یا یک بازی کامپیوتری را بدون استفاده از دست و تنها با امواج مغزی خود کنترل نماید. به این شکل فرد با دیدن پیشرفت یا توقف بازی و گرفتن پاداش یا از دست دادن امتیاز و یا تغییراتی که در صدا یا پخش فیلم به وجود می‌آید، به شرایط مطلوب یا نامطلوب امواج مغزی خود پی‌می‌برد و سعی می‌کند تا با هدایت بازی یا فیلم با امواج مغزی خود، وضعیت تولید امواج مغزی را اصلاح کند.

نوروفیدبک به درمان چه اختلالاتی کمک می‌کند؟

امروزه از روش درمانی نوروفیدبک برای درمان بسیاری از اختلالات روان استفاده می‌شود. در حالت کلی می‌توان گفت که هر نوع اختلال روان که با غیرطبیعی بودن امواج مغزی در ارتباط باشد را، می‌توان با روش نوروفیدبک درمان کرد. در ادامه برخی از مهم‌ترین اختلالات روان که با نوروفیدبک قابل درمان است را بررسی می‌کنیم‌:

مشکلات ناشی از آسیب‌های مغزی

نوروفیدبک می‌تواند به درمان مشکلات ناشی از آسیب‌های سکته مغزی کمک کند. بهبود مشکلات حافظه، سردرد، گیجی و حواس پرتی، سرگیجه، مشکلات تمرکز، اضطراب، افسردگی، تغییرات خلقی، اختلالات خواب، تحریک پذیری از مواردی هستند که نوروفیدبک می‌تواند در درمان آن‌ها مفید باشد.

درمان اختلالات یادگیری

نوروفیدبک یکی از روش‌های اصلی برای درمان اختلالات یادگیری است. بسیاری از کودکانی که با انواع اختلالات یادگیری درگیر هستند، می‌توانند از درمان نوروفیدبک در کنار سایر روش‌های درمانی، استفاده کنند.

اختلال یادگیری یکی از انواع اختلالات روانشناختی است که بیشتر در کودکان، به خصوص در سنین مدرسه، مشاهده می‌شود و باعث می‌شود که کودک در یادگیری برخی از درس‌ها مثل ریاضی، یا هجی کردن کلمات، نوشتن، استدلال کردن، به یاد آوردن و سازماندهی اطلاعات مشکل داشته باشد. نوروفیدبک می‌تواند در کنار سایر روش‌های درمانی، به درمان اختلال یادگیری کمک کند.

سو مصرف مواد مخدر

درمان نوروفیدبک می‌تواند به کاهش ولع فرد برای مصرف مواد مخدر را کاهش می‌دهد. این روش درمانی می‌تواند به افرادی که سابقه اعتیاد طولانی‌ مدت و بازگشت به اعتیاد را داشته‌اند کمک کند.

درمان شب ادراری کودک

شب ادراری کودک، در صورتی که مشکل کلینیکی به خصوصی نداشته باشد و به دلیل مشکلات اضطرابی کودک باشد، یعنی علائم اضطراب در نقشه مغزی کودک دیده شود، با روش نوروفیدبک قابل درمان است.

شب ادراری کودک یکی از مسائلی است که معمولا والدین را بسیار نگران می‌کند. شب ادراری کودک بین سنین ۲ تا ۷ سالگی بسیار رایج است؛ البته برای برخی از کودکان می‌تواند تا دوران بلوغ نیز ادامه داشته باشد. شب ادراری کودک می‌تواند به دلایل مختلف مثل مشکلات کلیه، کم بودن حجم مثانه یا عفونت‌های ادراری اتفاق افتد. در برخی از موارد نیز شب ادراری دلایل روانی دارد و به دلیل استرس و اضطراب کودک به وجود می‌آید. با درمان نوروتراپی می‌توان مشکلات شب ادراری کودک را درمان کرد.

درمان بیش فعالی و نقص توجه

بیش فعالی یا ADHD یکی از اختلالات روان شایع در بین کودکان است که معمولا علائم آن در همان سنین کودکی مشخص می‌شود. کودک مبتلا به اختلال بیش فعالی و نقص توجه، فعالیت‌های بیش از حد و رفتارهای ناگهانی از خود بروز می‌دهد و در تمرکز کردن دچار مشکل است. روش  نوروفیدبک می‌تواند به درمان اختلال بیش فعالی و نقص توجه کودکان و بزرگسالان نیز کمک کند.

نقص توجه و بیش فعالی بزرگسالان

علائم نقص توجه و بیش فعالی در بزرگسالان اغلب از همان دوران کودکی شروع می‌شود و تا بزرگسالی ادامه پیدا می‌‌کند. در برخی موارد  نقص توجه و بیش فعالی تا زمانی که فرد هنوز کودک است تشخیص داده می‌شود.

درمان سردردهای میگرنی

تحقیقات نشان داده است که روش درمانی نوروفیدبک، در درمان و کاهش حملات سردردهای میگرنی بسیار موثر است. البته علاوه بر نوروفیدبک، استفاده از بیوفیدبک نیز برای درمان میگرن مفید است.

درمان افسردگی

نوروفیدبک به عنوان یکی از درمان‌های مکمل برای درمان اختلال افسردگی به کار گرفته می‌شود. در اغلب موارد، از درمان نوروفیدبک در کنار روان درمانی و دارو درمانی برای درمان افسردگی استفاده می‌شود؛ همچنین روش درمانی نوروفیدبک، برای درمان افسردگی مقاوم به دارو بسیار مناسب و کارآمد است.

درمان اختلال اضطرابی

بسیاری از محققان، درمان نوروفیدبک را برای درمان انواع اختلالات اضطرابی، مناسب می‌دانند؛ البته تاثیرگذاری روش نوروفیدبک برای درمان اختلال اضطرابی، به نوع اختلال و ویژگی‌های شخصیتی فرد نیز بستگی دارد.

چه سنی برای درمان نوروفیدبک مناسب است؟

از آن جایی که درمان نوروفیدبک هیچگونه عارضه‌ای را به همراه ندارد، می‌توان از این روش برای درمان بسیاری از اختلالات روان کودکان نیز استفاده کرد. درمان نوروفیدبک را می‌توانید از سن ۵ یا ۶ سالگی شروع کنید. این دوره سنی، بهترین زمان برای درمان اختلالاتی مثل ADHD است. همچنین بزرگسالان نیز برای درمان و کنترل بسیاری از اختلالات روان می‌توانند از درمان نوروفیدبک استفاده کنند.

چه تعداد جلسه برای درمان نوروفیدبک لازم است؟

تعداد جلساتی که برای درمان نوروفیدبک لازم است، بسته به نوع اختلال، شدت مشکلات دیده شده در نقشه مغزی و ویژگی‌های فردی بستگی دارد. همانطور که یادگیری برای هر فرد متفاوت است، مدت زمان نوروفیدبک نیز برای هر شخصی می‌تواند متفاوت باشد.

معمولا یک دوره درمانی نوروفیدبک شامل ۳۰ الی ۴۰ جلسه می‌باشد. مدت زمانی که هر جلسه طول می‌کشد بین ۴۵ تا ۶۰ دقیقه است و توصیه می‌شود که تعداد جلسات نوروفیدبک حداقل ۲ تا ۳ جلسه در هفته باشد.

پیش از شروع درمان نوروفیدبک، نوروتراپیست نقشه مغزی دقیقی از سر فرد تهیه می‌کند و مطابق با آن روند درمان و تعداد جلسات را برنامه‌ریزی می‌کند. پس از گذشت چند جلسه، برای بررسی تاثیرگذاری درمان نوروفیدبک، نوروتراپیست دوباره نقشه مغزی جدیدی تهیه کرده و آن را با نقشه مغزی قبلی مقایسه می‌کند و در صورت نیاز، روند درمان را تغییر می‌دهد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *