بیوفیدبک چیست؟ + بیوفیدبک در شمال تهران

بیوفیدبک چیست؟ + بیوفیدبک در شمال تهران

بیوفیدبک یا بیوفیدبک تراپی یکی از روش‌های درمانی است که می‌تواند در بسیاری از موارد مثل کنترل ضربان قلب، اسپاسم عضلات، فشار خون بالا و … بسیار موثر عمل کند و به درمان و کنترل این مشکلات کمک کند.

در حالت کلی، اعمال و حرکت‌های بدن ما شامل حرکت‌های ارادی و غیرارادی می‌باشد. وقتی شما به نشانه سلام دست خود را بالا می‌برید یا هنگام راه رفتن پاهای خود را حرکت می‌دهید، در اصل دارید یک حرکت ارادی انجام می‌دهید؛ اما همه حرکت‌های ما ارادی نیستند. اعمالی مثل تنفس و ضربان قلب شامل حرکت‌های غیرارادی بدن ما می‌باشند که ما هیچ کنترلی روی آن‌ها نداریم و مغز به صورت خودکار این حرکت‌ها را انجام می‌دهد.

در برخی از موارد، ممکن است که نظم این حرکت‌های غیرارادی بر هم بریزد. به عنوان مثال، هنگامی که فرد دچار اضطراب و استرس می‌شود، ضربان قلب او بالا می‌رود یا وقتی فرد دچار ترس و حمله عصبی می‌شود، تنفس برایش دشوار می‌شود؛ زیرا در آن لحظه، شوک و فشار زیادی به مغز وارد شده است و سیگنال‌های ارسالی برای انجام این حرکت‌های غیرارادی برهم می‌خورد. حال زمانی که فرد مدت زمان زیادی را تحت عوامل مثل استرس و اضطراب بگذراند، این موضوع می‌تواند روی حرکت‌های غیرارادی مثل ضربان قلب یا تنفس او تاثیر بگذارد و نظم آن‌ها را بر هم زند.

در گذشته برای درمان و کنترل مشکلات این چنینی، معمولا از روش دارو درمانی استفاده می‌شد؛ یعنی با کمک برخی از داروها سعی می‌شد که ضربان قلب را کنترل کرد و به حالت نرمال در آورد یا مشکلات تنفسی و تنگی نفس را رفع کرد. اگرچه دارو درمانی تا حد خوبی موثر است، اما این مشکل را به طور کلی حل نمی‌کند، بلکه تا زمانی که فرد دارو مصرف کند، می‌تواند آن را کنترل کند. علاوه بر این، بسیاری از این داروها، عوارض جانبی زیادی را برای بیمار به همراه داشت.

همین موضوع باعث شد که پزشکان و دانشمندان به دنبال یک درمان بهتر و عملی‌تر برای این دسته از اختلالات باشند. بیوفیدبک یکی از روش‌های درمانی بسیار موثر است که می‌تواند اختلالات و بی‌نظمی‌هایی که برای حرکات غیرارادی بدن، که ناشی از بر هم خوردن نظم سیگنال‌های ارسالی است، به وجود آمده است را درمان کند.

امروزه بیوفیدبک به درمان بسیاری از بیماری‌ها و مشکلات، از جمله درمان سردردهای مزمن، رفع مشکل اسپاسم عضلانی، مشکلات ناشی از ضربان قلب بالا و … کمک می‌کند. روش درمان بیوفیدبک بسیار اثربخش‌تر و سریع‌تر از سایر روش‌های درمانی مثل دارو درمانی عمل می‌کند؛ همین موضوع باعث شده است که این روش محبوبیت بسیار زیادی پیدا کرده و نظر بسیاری از پزشکان و بیماران را به خود جلب کند.

در این نوشته از کلینیک نوروتراپی دارینه، بهترین کلینیک نوروتراپی غرب تهران، می‌خواهیم درباره روش درمانی بیوفیدبک و مزایای آن صحبت کنیم. اگر شما هم قصد انجام درمان بیوفیدبک را دارید، توصیه می‌کنیم در ادامه این نوشته با ما همراه باشید.

شما می‌توانید درمان بیوفیدبک را در کلینیک نوروتراپی دارینه، زیر نظر بهترین متخصصان نوروتراپی، انجام دهید. درمان بیوفیدبک در کلینیک نوروتراپی دارینه، بهترین کلینیک نوروتراپی تهران، با پیشرفته‌ترین و جدیدترین دستگاه‌ها انجام می‌شود. در طول مراحل درمان، نوروتراپیست‌های متخصص و باتجربه ما، روی روند درمان نظارت داشته و در صورت لزوم، شیوه درمان و برنامه درمانی را تغییر می‌دهند. جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو وقت بیوفیدبک در کلینیک نوروتراپی دارینه، روی لینک زیر کلیک کنید.

بیوفیدبک چیست؟

بیوفیدبک یکی از روش‌های نوروتراپی برای درمان بیماری‌های روان تنی است. بیوفیدبک به شما این امکان را می‌دهد تا علائم زیستی خود مثل ضربان قلب و تنفس را دوباره تنظیم کنید و به حالت نرمال در بیاورید. این روش درمانی، امروزه به یکی از مهم‌ترین و پرکاربردترین روش‌های درمانی برای مشکلات و اختلالاتی مثل تپش قلب و بیماری‌هایی مثل تعریق زیاد یا انقباض بی‌دلیل عضلات تبدیل شده است.

اختلالات روان تنی، آن دسته از بیماری‌ها و مشکلات فیزیکی هستند که به دلیل اختلالات روان به وجود می‌آیند؛ در اصل، یک اختلال روان تنی، بیماری جسمی و فیزیکی است که ریشه روانی دارد؛ پس برای درمان و کنترل آن نیز باید به سراغ روش‌های روان درمانی برویم.

درمان بیوفیدبک چگونه انجام می‌شود؟

هنگامی که فرد برای درمان بیوفیدبک به کلینیک نوروتراپی دارینه مراجعه می‌کند، ابتدا با توجه به مشکلی که برای آن مراجعه کرده، لازم است که نورتراپیست، وضعیت بدنی فرد را بسنجد. در این مرحله، سنسورهای مختلفی روی بدن بیمار نصب می‌شود. اینکه از چه نوع سنسوری و در کجای بدن بیمار استفاده شود، به نوع مشکل بیمار ربط دارد. به عنوان مثال، برای آن دسته از بیمارانی که دچار مشکل تپش قلب هستند، سنسورها روی قفسه سینه یا انگشت وصل می‌شوند و برای آن دسته از افرادی که دچار مشکل تنفسی هستند، سنسورها روی شکم و قفسه سینه وصل می‌شود.

پس از آن که نوروتراپیست، به یک دید کلی نسبت به وضعیت و مشکل بیمار دست پیدا کرد، نوبت به درمان بیوفیدبک می‌رسد. در درمان بیوفیدبک ما سعی داریم تا عملکرد سیستم سمپاتیک و پاراسمپاتیک بدن بیمار را تغییر دهیم و آن را به وضعیت نرمال در بیاوریم.

این کار به صورت کاملا غیرارادی و توسط فیدبکی صوتی یا تصویری که توسط دستگاه بیوفیدبک تولید می‌شود، انجام می‌شود. هنگامی که سنسورهای مختلف به بدن بیمار متصل می‌شود، سیگنال‌های ارسالی از طرف مغز را تشخیص داده و ثبت می‌کنند. 

 

 این سیگنال‌ها توسط دستگاه بیوفیدبک تحلیل شده و مطابق با آن، فیدبک مناسبی را ارسال می‌کند. پس از مدتی، مغز آموزش می‌بیند که سیگنال‌های ارسالی خود را دوباره تنظیم کرده و به صورت نرمال در بیاورد.

درمان بیوفیدبک برای چه اختلالاتی مناسب است؟

امروزه می‌توان طیف گسترده‌ای از اختلالات و بیماری‌ها، از جمله بیما‌ری‌های روان‌تنی را به کمک روش بیوفیدبک درمان کرد. از جمله اختلالاتی که به کمک بیوفیدبک درمان می‌شوند، عبارتند از:

  • اختلالات روان‌تنی همچون میگرن، فشارخون بالا، سندرم روده تحریک‌پذیر
  • اختلالات اضطرابی، اضطراب موقعیتی، استرس حاد و مزمن و مشکلات ناشی از اضطراب همچون تپش قلب، تعریق و تنگی نفس و …
  • انواع وسواس مانند وسواس فکری، وسواس عملی مانند وسواس شستشو، وسواس نظم و ترتیب و وسواس
  • دردهای مزمن و حاد مانند کمر درد، درد گردن و شانه، سردرد تنشی و دردهای عضلانی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *