تی ام اس (TMS) یا تحریک مغناطیسی مغز چیست؟

تی ام اس

تی ام اس (TMS) یا تحریک مغناطیسی مغز چیست؟

تحریک مغناطیسی مغز یا TMS یکی از جدیدترین و موثرترین روش‌های نوروتراپی است که به درمان بسیاری از اختلالات کمک می‌کند. این روش کاملا غیرتهاجمی بوده و هیچگونه عوارضی را برای فرد به دنبال نخواهد داشت؛ همچنین تحقیقات و مطالعات اخیر، موثر بودن این روش درمانی برای درمان بسیاری از اختلالات روان را تایید کرده‌اند.

شما می‌توانید از درمان تی ام اس (TMS) برای درمان بسیاری از اختلالات روان مثل افسردگی، اضطراب، پارکینسون، اختلال دو قطبی و … بسیار موثر است و به عنوان یکی از روش‌های درمان مکمل به کار گرفته می‌شود.

تی ام اس یا تحریک مغناطیسی مغز، روشی بسیار سریع و بدون عارضه است. در درمان تی ام اس (TMS)، دستگاه مخصوصی روی سر بیمار قرار می‌گیرد که باعث ایجاد میدان مغناطیسی در ناحیه مشخصی از سر می‌شود. این میدان مغناطیسی ایجاد شده می‌تواند از جمجمه عبور کرده و به مغز برسد. با کمک میدان مغناطیسی ایجاد شده می‌توان عملکرد قسمت مشخصی از مغز را به حالت طبیعی بازگرداند.

امروزه ثابت شده است که دلیل بروز بسیاری از اختلالات روان مثل افسردگی و اضطراب، اختلال در فعالیت و عملکرد قسمت مشخصی از مغز است؛ پس با کمک تی ام اس یا تحریک مغناطیسی مغز، می‌توان فعالیت‌های این قسمت از مغز را به حالت نرمال بازگرداند و فرد بهبود پیدا می‌کند.

امروزه کلینیک‌های روانشناسی، متخصصان اعصاب و روان و بسیاری از کلینیک‌های دیگر درمان تی ام اس یا تحریک مغناطیسی مغز را ارائه می‌دهند؛ اما توصیه ما به شما این است که به کلینیک‌هایی مراجعه کنید که این درمان زیر نظر نوروتراپیست متخصص صورت می‌گیرد تا این درمان را به صورت کاملا حرفه‌ای و تخصصی انجام دهید و از نتیجه آن راضی باشید.

کلینیک نوروتراپی دارینه، زیر نظر نوروتراپیست متخصص، مژگان یزدانبخش، اداره می‌شود. شما می‌توانید انواع درمان‌های تخصصی و حرفه‌ای نوروتراپی مثل تی ام اس، نوروفیدبک، تی دی سی اس، بیوفیدبک و … را در کلینیک نوروتراپی دارینه انجام دهید. ما در کلینیک نوروتراپی دارینه، کلیه خدمات نوروتراپی را به صورت تخصصی و با نظارت نوروتراپیست متخصص ارائه می‌دهیم و روی روند درمان بیمار نظارت داریم.

تی ام اس (TMS) یا تحریک مغناطیسی مغز چیست؟

تی ام اس یا تحریک مغناطیسی مغز، یکی از روش‌های درمانی نوروتراپی است که این روزها برای درمان بسیاری از اختلالات روان مثل افسردگی، مورد استفاده قرار می‌گیرد. این روش درمانی در سال ۲۰۰۸ مورد تایید سازمان غذا و دارو آمریکا قرار گرفت و پس از آن نیز در کشورهای دیگر، از جمله کشور عزیزمان ایران، برای درمان بسیاری از اختلالات روان مورد استفاده قرار گرفته است.

در این روش درمانی، فرد زیر دستگاه TMS می‌نشید. این دستگاه در اصل یک میدان مغناطیسی بسیار قوی که با سرعت بسیار بالایی تغییر جهت می‌دهد، تولید می‌کند. دستگاه روی قسمت مشخصی از سر فرد قرار می‌گیرد. این قسمت توسط نوروتراپیست مشخص می‌شود و نوروتراپیست با توجه به نقشه مغزی که پیش از این از سر فرد تهیه کرده است، قسمت‌هایی از مغز که فعالیت کمتری دارند و باعث بروز اختلال مشخص شده‌اند را شناسایی کرده و دستگاه را در آن قسمت قرار می‌دهد.

میدان مغناطیسی به‌وجود آمده از طریق دستگاه تی ام اس، از جمجمه عبور می‌کند و به بافت مغز می‌رسد و باعث تحریک قسمت‌های مشخصی از مغز می‌شود؛ از همین رو به این روش درمانی، تحریک مغناطیسی مغز نیز گفته می‌شود. تحریک مغناطیسی مغز باعث فعالیت‌ دوباره نورون‌های آن قسمت از مغز شده و در نهایت، به مرور باعث بهبودی بیمار می‌شود.

امروزه از درمان تی ام اس (TMS) یا تحریک مغناطیسی مغز، برای درمان بیمارانی استفاده می‌شود که پیش از این، با سایر روش‌های درمانی پاسخ مثبت نداده‌اند. به عنوان مثال، یکی از کاربردهای اصلی تی ام اس، درمان افسردگی مقاوم به دارو است. بیمارانی که روان درمانی و دارو درمانی به درمان افسردگی آن‌ها کمک نکرده‌ است، می‌توانند از روش تحریک مغناطیسی مغز برای درمان افسردگی استفاده کنند.

نقشه مغزی یا QEEG، یکی از ابزارهای بسیار جدید برای بررسی عملکرد مغز است. به کمک این نقشه می‌توانیم فعالیت الکتریکی قسمت‌های مختلف مغز را اندازه‌گیری کنیم و بر اساس آن درباره نحوه عملکرد مغز تصمیم‌گیری کنیم.

مزایای روش درمان تحریک مغناطیسی مغز (TMS)

تی ام اس یک روش درمانی غیرتهاجمی است و هیچگونه عوارضی برای بیمار به همراه نخواهد داشت؛ شاید بتوان از این موضوع به عنوان مهم‌ترین مزیت درمان تی ام اس یاد کرد. بیمار پس از انجام تی ام اس، احساس ناراحتی نخواهد داشت و خیلی سریع می‌تواند به فعالیت‌های روزمره خود رسیدگی کند.

روش تحریک مغناطیسی مغز، بدون درد و عارضه بوده و چه در طول انجام درمان، چه حتی پس از آن، فرد اذیت نخواهد شد. می‌توان گفت که در طول درمان تی ام اس، بیمار هیچگونه احساسی نخواهد داشت.

درمان تی ام اس نیازی به بیهوشی ندارد و لازم نیست پس از درمان، با عوارض بیهوشی دست و پنجه نرم کنید. همچنین این روش درمانی، خیلی سریع تاثیر خود را نشان می‌دهد. تجربه نشان داده است که بیمار پس از طی کردن نیمی از جلسات درمانی خود، شاهد اثرات مثبت این روش درمانی خواهد بود.

یکی از مهم‌ترین مزیت‌های روش درمانی تی ام اس این است که این درمان برای آن دسته از بیمارانی که به دارو مقاوم هستند و پاسخ مثبت نشان نمی‌دهند یا مصرف دارو برای آن‌ها با عوارض زیادی مثل مشکلات خواب یا مشکلات گوارشی همراه است، بسیار مناسب است.

روش تی ام اس (TMS) یا تحریک مغناطیسی مغز در درمان کدام اختلالات موثر است؟

تی ام اس به درمان بسیاری از اختلالات کمک می‌کند. از جمله اختلالاتی که به کمک تی ام اس درمان می‌شود، عبارتند از:

  • اختلال دو قطبی
  • میگرن
  • آسیب‌های مغزی مثل سکته مغزی

افراد مبتلا به اختلال اضطراب، در موقعیت‌های خاص، دچار اضطراب و استرس فراوانی می‌شوند؛ به قدری که از حالت نرمال خود خارج شده و حتی ممکن است حمله پنیک به آن‌ها دست دهد. اختلال اضطراب تاثیر منفی زیادی روی سلامت روان و زندگی نرمال فرد دارد و می‌تواند باعث شود که شما موقعیت‌های بسیار مهمی را در زندگی خود از دست بدهید؛ از همین رو بسیار مهم است که به فکر درمان این اختلال باشید.

درمان تی ام اس، چند جلسه طول می‌کشد؟

یکی از سوالات متداولی که مراجعین در مورد درمان تی ام اس(TMS) یا تحریک مغناطیسی مغز می‌پرسند این است که طول درمان تی ام اس چقد طول می‌کشد و برای درمان تی ام اس لازم است که چند جلسه مراجعه کنند.

پاسخ قطعی و مشخصی برای این موضوع وجود ندارد و عوامل بسیار زیادی روی تعداد جلسات مورد نیاز برای درمان تی ام اس موثر است. عواملی مثل نوع اختلال، شدت اختلال، تاثیر درمان روی بیمار و … از جمله مواردی است که بر روی تعیین تعداد جلسات مورد نیاز تی ام اس موثر هستند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *