درمان افسردگی با نوروتراپی (نوروفیدبک و tDCS)

درمان افسردگی

درمان افسردگی با نوروتراپی (نوروفیدبک و tDCS)

افسردگی یکی از اختلالات روان رایج در حال حاضر است که بسیاری از افراد از آن رنج می‌برند. فرد مبتلا به افسردگی، انگیزه‌ و شوقی برای زندگی ندارد و روزهای زندگی خود را بدون انگیزه و با روزمرگی می‌گذراند. افسردگی می‌تواند تاثیرات بسیار منفی روی روند زندگی شما داشته باشد و شما را از رسیدن به اهداف و انجام مسئولیت‌ها و کارهای روزانه باز دارد. در برخی از موارد، افسردگی به قدری شدید می‌شود که فرد حتی برای بلند شدن از تخت و شروع فعالیت‌های عادی و روزمره نیز دچار مشکل می‌شود و نیاز به صرف انرژی زیادی دارد.

از این رو بسیار مهم است که برای درمان افسردگی، هرچه سریع‌تر اقدام کنید. خوشبختانه این روزها روش‌های موثری برای درمان افسردگی وجود دارند که هر کدام نیز بسیار موثر می‌توانند باشند. روان درمانی و دارو درمانی، از جمله متداول‌ترین روش های درمان افسردگی به حساب می‌آیند. اگرچه روان درمانی و دارو درمانی تاثیر مثبتی روی درمان افسردگی دارند، اما معایبی را نیز به دنبال خواهند داشت.

همین عوارض و معایب باعث شده است که این روزها روانشناسان و نورتراپیست‌ها، روش‌های نوروتراپی را برای درمان افسردگی به کار بگیرند. روش درمانی نوروفیدبک و tDCS دو روش نورتراپی متداول است که برای درمان افسردگی به کار گرفته می‌شود و تاثیرات مثبت و چشم‌گیری روی درمان افسردگی دارد.

در این نوشته از وبلاگ دارینه، می‌خواهیم درباره افسردگی، علائم افسردگی و روش های درمان افسردگی صحبت کنیم و در نهایت، درمان افسردگی با نوروتراپی را بررسی کنیم. پیشنهاد می‌کنیم در ادامه این نوشته با ما همراه باشید.

کلینیک نوروتراپی دارینه، بهترین کلینیک نوروتراپی در غرب تهران، انواع خدمات درمانی نوروتراپی برای درمان افسردگی، مثل درمان افسردگی با نوروفیدبک و درمان افسردگی با tDCS را زیر نظر بهترین نوروتراپیست‌های تهران به شما عزیزان ارائه می‌دهد. شما می‌توانید برای تشخیص و درمان افسردگی با نوروتراپی، به کلینیک نوروتراپی دارینه مراجعه کنید.

افسردگی چیست؟

افسردگی یکی از رایج‌ترین اختلالات روان است که در آن فرد انگیزه و امیدی برای ادامه زندگی و دستیابی به اهداف خود را ندارد و معمولا دچار ناامیدی زیاد و ناراحتی است. افسردگی می‌تواند سطوح مختلفی داشته باشد و به قدری پیشرفته شود که فرد اقدام به خودکشی و آسیب به خود کند.

علائم افسردگی

افسردگی انواع مختلفی دارد و این اختلال می‌تواند با علائم مختلفی خود را در افراد مختلف نشان دهد. از جمله رایج‌ترین علائم افسردگی عبارتند از:

 • ناراحتی و غم زیاد
 • از دست دادن علاقه نسبت به کارهای گذشته
 • تغییر ناگهانی وزن و اشتها
 • بی‌خوابی و مشکلات خواب
 • احساس خستگی مفرط
 • مشکل تمرکز
 • احساس بی‌ارزشی و خودتحقیری
 • افکار خودکشی و آسیب به خود
 • اضطراب و افکار منفی

درمان افسردگی

خوشبختانه روش‌های مختلفی برای درمان افسردگی وجود دارد که می‌تواند به درمان سریع و موثر این بیماری کمک کند. از جمله روش‌های درمان افسردگی عبارتند از:

 • روان درمانی
 • دارو درمانی
 • گروه درمانی
 • درمان نوروتراپی

معایب روان درمانی و دارو درمانی برای درمان افسردگی چیست؟

روان درمانی اگرچه در درمان افسردگی بسیار موثر است، اما یک روش درمانی طولانی‌ مدت است و نباید انتظار پاسخ مثبت سریع داشته باشیم. برای آن که روان درمانی به درمان افسردگی کمک کند و افسردگی را به طور کامل از بین ببرد، لازم است که فرد حتی سال‌ها به روان درمانگر مراجعه کند.

اسکیزوفرنی

برخی از داروها نیز تاثیر مثبتی روی تثبیت خلق و درمان افسردگی دارند؛ اما نکته مهمی که باید در مورد داروهای ضد افسردگی در نظر داشته باشید این است که تمامی این داروها، عوارض جانبی زیادی را برای بیمار به همراه خواهند داشت. مشکلات گوارشی، کاهش میل جنسی، بی‌حسی احساسات و … از جمله عوارض جانبی داروها ضد افسردگی است. علاوه بر این، پس از مدتی که شروع به مصرف دارو افسردگی خاص می‌کنید، دارو تاثیر خود را از دست می‌دهد و لازم است که دوز و نوع دارو خود را زیر نظر روانپزشک متخصص تغییر دهید. علاوه بر این، درمان افسردگی با دارو، یک درمان موقتی بوده و به هیچ عنوان نمی‌تواند افسردگی را به طور کامل از بین ببرد و پس از قطع مصرف داروها، علائم افسردگی دوباره به سراغ شما می‌آیند.

پس یک راه حل مناسب و سریع برای درمان افسردگی چیست؟ پزشکان و روانشناسان تا سال‌ها به دنبال یک روش موثر برای درمان افسردگی بودند تا هم عوارض داروهای ضد افسردگی را نداشته باشد و هم خیلی سریع بتواند به درمان افسردگی کمک کند. درمان افسردگی با نوروتراپی یکی از بهترین روش‌ های درمان افسردگی است که این روزها به کار گرفته می‌شود.

درمان افسردگی با نورتراپی چگونه است؟

در روش های درمان افسردگی با نوروتراپی، ما به دنبال تغییر در عملکرد مغز هستیم و سیگنال‌های مغزی را اصلاح می‌کنیم. تحقیقات نشان داده است که اغلب اختلالات روان، به دلیل اختلال در ارسال و دریافت نوعی از سیگنال‌های مغزی رخ می‌دهد؛ پس اگر بتوانید این سیگنال‌ها را اصلاح کنیم و به حالت ابتدایی آن در بیاوریم، می‌توانیم خیلی زود افسردگی را درمان کنیم.

پیش از آن که به سراغ درمان افسردگی با نوروتراپی برویم، نوروتراپیست با کمک نقشه مغزی، افسردگی را تشخیص داده و برنامه درمانی دقیقی برای آن می‌چیند. نقشه مغزی به نوروتراپیست کمک می‌کند تا سیگنال‌های مغزی که باعث بروز افسردگی شده‌اند را تشخیص دهد و مطابق با آن، برنامه درمانی برای تنظیم دوباره سیگنال‌های مغزی را بچیند.

نوروفیدبک یکی از اصلی‌ترین روش‌های درمان نوروتراپی است که این روزها به درمان و کنترل بسیاری از اختلالات روان مثل بیش فعالی، اضطراب، شب ادراری، افسردگی، اختلال یادگیری، نقص توجه و … کمک می‌کند.

درمان افسردگی با نوروتراپی

از جمله روش‌های نوروتراپی که برای درمان افسردگی مناسب هستند، درمان افسردگی با نوروفیدبک و درمان افسردگی با tDCS است. هر کدام از این روش‌ها در شرایطی خاص مورد استفاده قرار می‌گیرند و بنا به تشخیص نوروتراپیست، برای درمان افسردگی استفاده می‌شوند.

درمان افسردگی با نوروفیدبک

یکی از روش‌های متداول درمان افسردگی، درمان افسردگی با نوروفیدبک است. نوروفیدبک یک برنامه آموزشی است که مغز به کمک آن می‌تواند سیگنال‌های ارسالی خود را دوباره تنظیم کند. برای درمان نوروفیدبک، فرد روبه‌روی یک مانیتور می‌نشیند. الکترودهایی به قسمت‌های مختلف سر وصل می‌شود تا سیگنال‌های مغزی را به دقت بررسی کند. سپس برنامه آموزشی خاصی روی صفحه نمایش به فرد نشان داده می‌شود و فرد مبتلا به افسردگی باید بتواند با کمک سیگنال‌های مغزی خود، بدون کمک دست، این برنامه را هدایت کند.

. در این برنامه، هربار سیگنال‌های مغزی دریافت می‌شود و مطابق آن، فیدبکی ارسال می‌شود که به فرد کمک می‌کند تا سیگنال‌های مغزی خود را تنظیم کند. از این طریق، پس از مدتی، سیگنال‌های مغزی فرد به حالت نرمال در می‌آید و تنظیم می‌شود.

شما می‌توانید برای درمان نوروفیدبک به کلینیک نوروتراپی دارینه مراجعه کنید. ما در کلینیک نوروتراپی دارینه، درمان نوروفیدبک را به بهترین شکل و با جدیدترین و به‌روزترین دستگاه‌ها و زیر نظر بهترین نورتراپیست‌ها به شما عزیزان ارائه می‌دهیم.

درمان افسردگی با tDCS

یکی دیگر از روش‌ های درمان افسردگی، درمان افسردگی با tDCS است. در این روش، شوک الکتریکی بسیار کوچکی به قسمت‌های مختلف مغز وارد می‌شود. این شوک به قدری کوچک است که معمولا فرد آن را حس نمی‌کند؛ اما باعث می‌شود که سیگنال‌های مغزی خود را دوباره تنظیم کنند.

tDCS یکی از روش‌های غیرتهاجمی است که با استفاده از جریان الکتریکی مستقیم و ضعیف اثر خود را به جا می‌گذارد و باعث تنظیم امواج مغزی می‌شود. شما می‌توانید درمان tDCS را در کلینیک نوروتراپی دارینه تجربه کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *