انواع اختلالات روانی و علائم آنها؛ درمان انواع اختلالات روانی با نوروتراپی

انواع اختلالات روانی و علائم آنها؛ درمان انواع اختلالات روانی با نوروتراپی

اختلالات روان انواع مختلفی دارند و می‌توانند سلامت روان ما را به شدت تحت تاثیر قرار دهند. اختلالات روان هر کدام علائم خاص خود را دارند و لازم است که توسط روانشناس و رانپزشک تشخیص داده شوند.

اختلالات روان می‌توانند زندگی نرمال و روزمره ما را به شدت تحت تاثیر قرار دهند. بسیاری از اختلالات روان، جلوی زندگی اجتماعی فرد را گرفته و کم‌کم فرد به انزوا کشیده می‌شود. همین موضوع می‌تواند باعث تشدید علائم فرد و بدتر شدن حال او شود. اختلالات روان انواع مختلفی دارد. برخی از اختلالات روان مثل افسردگی، روی خلق و خوی فرد تاثیر داشته و برخی مثل اختلال ADHD مانع از تمرکز فرد می‌شود.

شیوع همه اختلالات روان به یک اندازه نیست. امروزه به دلیل سبک زندگی صنعتی و استرس و تنش بالای شغلی، اختلالاتی مثل افسردگی و اختلال اضطرابی شیوع بیشتری بین جوامع دارد. در سال ۲۰۲۰، افسردگی به عنوان شایع‌ترین اختلال روان در جوامع شناخته شد.

از آن جایی که اختلالات روان تاثیرات منفی زیادی روی زندگی فرد دارد و حتی می‌تواند باعث آسیب جسمی نیز شود، لازم است که توجه زیادی به آن‌ها داشته باشید و برای درمان اختلالات روان هرچه سریع‌تر اقدام کنید.

خوشبختانه امروزه با کمک روان درمانی و دارو درمانی بسیاری از اختلالات روان درمان بسیار موثری دارند. همچنین روش‌های نوین درمانی مثل درمان نوروتراپی باعث شده است که بسیاری از اختلالات روان خیلی راحت و سریع درمان شوند.

نکته مهم در این بین این است که شما با علائم انواع اختلالات روان آشنا باشید و بتوانید خیلی زود آن‌ها را تشخیص دهید. در بسیاری از مواقع، تشخیص زودهنگام اختلالات روان باعث می‌شود که فرآیند درمان نیز خیلی سریع‌تر پیش برود و بیمار سریع‌تر و راحت‌تر درمان شود؛ از این رو بهتر است که با علائم انواع اختلالات روان آشنا باشید و در صورت مشاهده علائم آن‌ها برای درمان اقدام کنید.

امروزه نوروتراپی به عنوان یکی از روش‌های موثر برای درمان انواع اختلالات روان شناخته می‌شود. شما می‌توانید در کلینیک نوروتراپی دارینه، انواع درمان نوروتراپی مثل نوروفیدبک، بیوفیدبک  و tDCS را انجام دهید.

انواع اختلالات روان کدامند؟

امروزه انواع اختلالات روان در دنیا شناخته شده است که می‌تواند زندگی نرمال فرد را به شدت تحت تاثیر قرار دهد. خوشبختانه اغلب این اختلالات روان، درمان مناسب و موثری دارند و به کمک نوروتراپی نیز درمان می‌شوند. در ادامه برخی از شایع‌ترین اختلالات روان در بین جوامع را معرفی می‌کنیم و علائم هر کدام را مورد بررسی قرار می‌دهیم:

افسردگی

افسردگی یکی از شایع‌ترین اختلالات روان در بین جوامع امروزی است. افسردگی انواع مختلفی دارد و در سطوح مختلفی می‌تواند در فرد ظاهر شود. فرد مبتلا به افسردگی علاقه‌ و انگیزه‌ای برای انجام کارهای روزمره ندارد و علاقه خود را نسبت به فعالیت‌هایی که در گذشته آن‌ها را دوست داشته از دست می‌دهد. ارتباط گرفتن با سایر افراد و حضور در جمع‌ها برای فرد مبتلا به افسردگی بسیار سخت است.

انواع اختلالات روان

در برخی از موار افسردگی به قدری می‌تواند شدید باشد که فرد برای انجام کارهای روزمره و ساده مثل از تخت بلند شدن نیز نیاز به صرف انرژی زیادی دارد و فرد به طور کلی امیدش را از هرگونه پیشرفت و بهتر شدنی از دست می‌دهد. افسردگی تاثیرات منفی زیادی روی زندگی فردی و اجتماعی فرد دارد و می‌تواند به طور کلی حال عمومی فرد را تغییر دهد. در برخی از موارد نیز افسردگی به قدری تشدید پیدا می‌کند که می‌تواند باعث خودکشی یا آسیب جسمی به فرد شود؛ از این رو بسیار مهم است که به دنبال درمان افسردگی باشید.

خوشبختانه روش‌هایی مثل روان درمانی و دارو درمانی می‌تواند کمک بسیار زیادی به درمان افسردگی کنند. همچنین درمان‌ نوروتراپی مثل نوروفیدبک و tDCS تاثیر بسیار زیادی روی درمان افسردگی دارند و به عنوان درمان مکمل در کنار سایر روش‌های درمانی برای درمان افسردگی به کار می‌رود.

اختلالات روان

اختلال بیش فعالی (ADHD)

یکی دیگر از اختلالات شایع در بین کودکان و بزرگسالان، اختلال بیش فعالی یا  ADHD است. بر خلاف تصور عموم که این اختلال را با جنب جوش زیاد و فعالیت بیشتر کودک اشتباه می‌گیرند، کودکان مبتلا به اختلال بیش فعالی، لزوما کودکی با شیطنت بیشتر نیست. معمولا افراد مبتلا به بیش فعالی در تمرکز کردن دچار مشکل می‌شوند.

انرژی این دسته از کودکان نسبت به سایر کودکان دیگر بیشتر است و همین انرژی بیشتر مشکلات زیادی را برای کودک به همراه دارد. معمولا کودکان مبتلا به بیش فعالی برای حضور و نشستن در کلاس‌های درس دچار مشکل می‌شوند و دوست دارند که به طور پیوسته در حال حرکت و جنب و جوش باشند؛‌ همچنین این افراد در بزرگسالی نیز نمی‌توانند یک کار مشخص را به صورت مداوم انجام دهند و احتمالا خیلی بیشتر از سایر افراد به سراغ تغییر شغل می‌روند.

اختلال بیش فعالی یا ADHD تاثیرات زیادی روی زندگی نرمال فرد، چه در کودکی و چه در بزرگسالی، می‌گذارد و در بسیاری از مواقع می‌تواند مانع از پیشرفت فردی کودک شود. کودکان مبتلا به بیش فعالی استعدادهای بسیار زیادی دارند و در صورتی که بتوان این اختلال را کنترل کرد، این کودکان فرصت زیادی برای شکوفایی استعدادهایشان خواهند داشت.

معمولا دارو درمانی و درمان‌‌های نوروتراپی مثل نوروفیدبک می‌تواند به درمان و کنترل بیش فعالی کمک کند. از آن جایی که عملکرد مغز کودکان مبتلا به بیش فعالی با سایر کودکان کمی متفاوت است و قسمت‌هایی از مغز کودکان مبتلا به بیش فعالی، فعالیت بیشتری دارد، با کمک نوروتراپی می‌توان این اختلال در عملکرد مغز را تا حد بسیار زیادی بهبود بخشید.

اختلالات اضطرابی

دسته دیگری از اختلالات که در دنیای امروز بسیار شایع هستند، اختلالات اضطرابی است. اگرچه اختلالات اضطرابی خود انواع مختلفی دارد، اما در همه آن‌ها فرد در موقعیت‌هایی دچار ترس، نگرانی و اضطراب بی‌مورد می‌شود. اختلال اضطراب فراگیر یکی از انواع اختلالات اضطرابی است که فرد بیش از حد بابت مسائل روزمره نگران است تا حدی که حتی یک خرید کردن ساده برای فرد به یک چالش اساسی تبدیل می‌شود. این اختلال تاثیرات منفی روی زندگی نرمال فرد دارد.

اختلال اضطراب اجتماعی نیز یکی از انواع اختلالات اضطرابی است که در جوامع امروز بسیار شایع شده است. افراد مبتلا به این اختلال نمی‌توانند خیلی خوب در محیط‌های اجتماعی ظاهر شوند و همیشه استرس و نگرانی بابت این موضوع دارند و تصور می‌کنند که مورد قضاوت دیگران واقع می‌شوند.

اختلال یادگیری

یکی دیگر از انواع اختلالات رایج بین کودکان، اختلالات یادگیری است. کودک مبتلا به انواع اختلالات یادگیری، در یادگیری برخی از موارد مثل دروسی مثل ریاضی، یادگیری خواندن و نوشتن و … دچار مشکل است. برخلاف تصور عموم، این دسته از کودکان از هوش و استعداد بسیار بالایی برخوردارند؛ اما به دلیل تفاوت در عملکرد مغزشان، با روش‌های معمول و مشابه کودکان دیگر نمی‌توانند بیاموزند و نیاز به روش‌های ویژه و خاص دارند.

اختلال یادگیری

عملکرد مغز این دسته از کودکان با سایر هم سن و سالانشان متفاوت است و ارسال و دریافت سیگنال‌های مغزی در این کودکان به‌گونه‌ای متفاوت رخ می‌دهد؛ به همین دلیل است که یادگیری آن‌ها نیز باید متفاوت باشد.

یکی از روش‌های درمانی بسیار موثر برای درمان اختلال یادگیری، روش نوروفیدبک است. در این روش ما سعی می‌کنیم تا با کمک دستگاه نوروفیدبک، مغز را دوباره آموزش دهیم تا عملکرد خود را اصلاح کند. در اغلب موارد افراد پاسخ بسیار مناسبی به این روش می‌دهند و نوروفیدبک یکی از روش‌های درمانی بسیار موثر برای درمان اختلال یادگیری شناخته می‌شود.

اختلال یادگیری یکی از انواع اختلالات روانشناختی است که بیشتر در کودکان، به خصوص در سنین مدرسه، مشاهده می‌شود و باعث می‌شود که کودک در یادگیری برخی از درس‌ها مثل ریاضی، یا هجی کردن کلمات، نوشتن، استدلال کردن، به یاد آوردن و سازماندهی اطلاعات مشکل داشته باشد.

اختلال خواب

بی‌خوابی یا خوابیدن زیاد نیز از جمله اختلالات روان است که روی زندگی نرمال فرد بسیار تاثیرگذار است. بی‌خوابی شاید در ظاهر اختلالی ساده به نظر برسد و تاثیر زیادی روی زندگی فرد نداشته باشد؛ اما باید بدانید که در صورتی که بدن به اندازه کافی استراحت نکند، عملکرد ضعیفی نیز از خود نشان خواهد داد. افراد مبتلا به بی‌خوابی در طول شبانه روز بسیار کم می‌خوابند و صبح‌ها کسل هستند. همین موضوع باعث می‌شوند که نتوانند به فعالیت‌های روزمره خود رسیدگی کنند.

خوشبختانه روش‌های زیادی برای درمان اختلالات خواب و بی‌خوابی وجود دارد. دارو درمانی یکی از درمان‌های قدیمی برای درمان اختلال خواب است؛ اما عوارض داروهایی که برای بی‌خوابی تجویز می‌شود نسبتا زیاد است و پس از مدتی بدن فرد به این داروها عادت می‌کند و نیاز است تا دوز دارو بیشتر شود یا فرد داروهای قوی‌تری دریافت کند.

یکی از روش‌های درمان بی‌خوابی و اختلالات خواب که نسبت به روش دارو درمانی کاملا کم‌خطر و بی‌خطر بوده و عوارض جانبی به همراه ندارد، درمان نوروتراپی است. در این دسته از درمان‌ها ما به دنبال آموزش دوباره مغز هستیم تا عملکرد، الگوها و سیگنال‌هایی را که باعث اختلال در خواب شده‌اند را اصلاح کنیم.

اختلالات مربوط به سو مصرف مواد مخدر

دسته دیگر از اختلالات شامل اختلالات سو مصرف مواد مخدر می‌شود. این اختلال باعث می‌شود که فرد به سمت مواد مخدر، نوشیدنی‌های الکلی و به طور کلی هر ماده اعتیادآوری کشیده شود. معمولا این افراد بارها در طول دوره‌های مختلف ترک می‌کنند؛ اما هربار دوباره به سراغ مواد مخدر می‌روند.

یکی از موثرترین روش‌های درمانی که برای درمان سو مصرف مواد مخدر می‌توانید انجام دهید، روش نوروتراپی است. این روش به فرد کمک می‌کند تا میل و اشتیاق برای مصرف دوباره مواد مخدر را کاهش دهد و روش زندگی مناسبی را پیش بگیرید.

درمان انواع اختلالات روانی با نوروتراپی

یکی از روش‌های به‌روز و جدید برای درمان انواع اختلالات روان، روش‌های نوروتراپی است. در این روش ما به دنبال ایجاد تغییر در عملکرد مغز بیمار هستیم. از آن جایی که بسیاری از اختلالات روان، ریشه در مشکل و اختلال در عملکرد مغز دارند، پس با اصلاح عملکرد مغز و تنظیم سیگنال‌های ارسالی و دریافتی مغز می‌توانیم این اختلالات را درمان کنیم و بهبود ببخشیم. از جمله روش‌های نوروتراپی که می‌تواند به درمان انواع اختلالات روان کمک کند، روش نوروفیدبک، بیوفیدبک و tDCS است. در همه این روش‌ها ما به دنبال ایجاد تغییر و آموزش دوباره مغز برای عملکرد بهتر هستیم.

روش های نوروتراپی شامل روش‌های درمانی غیرتهاجمی و بدون عوارض هستند؛ از این رو هیچگونه مشکل جدی را برای بیمار به همراه نخواهد داشت و در مقایسه با روش‌های درمانی دیگر، مثل دارو درمانی، بسیار موثرتر و بدون عوارض است.

شما می‌توانید انواع درمان نوروتراپی مثل درمان نوروفیدبک و tDCS را در کلینیک نوروتراپی دارینه، بهترین مرکز نوروتراپی تهران، زیر نظر بهترین متخصصان و نوروتراپیست‌ها انجام دهید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *