هزینه نوروفیدبک در سال 1402

نوروفیدبک این روزها به عنوان یک روش درمانی مناسب برای درمان انواع اختلالات روان شناخته می‌شود و تاثیرات بسیار زیادی روی درمان انواع اختلالات روان مثل بیش فعالی، افسردگی، اضطراب، وسواس و … دارد. امروزه بسیاری از روانشناسان و روان درمانگران، از نوروفیدبک به عنوان یک درمان مکمل در کنار جلسات روان درمانی استفاده می‌کنند.

یکی از سوالات متداولی که برای اغلب افراد متقاضی درمان نوروفیدبک پیش می‌آید این است که هزینه نوروفیدبک چقدر است. قطعا دانستن هزینه‌های این روش درمانی پیش از شروع می‌تواند به شما کمک کند تا برنامه‌ریزی بهتر و دقیق‌تری برای درمان خود داشته باشید.

با توجه به اینکه تعداد جلسات نوروفیدبک زیاد است و حتما باید این جلسات را در فواصل کوتاه شرکت کنید و دوره درمان خود را تکمیل کنید، بهتر است که پیش از شروع درمان، از هزینه‌های آن اطلاع داشته باشید تا در طول دوره درمان از این نظر با مشکل روبه‌رو نشوید.

هزینه نوروفیدبک به عوامل بسیار گوناگونی بستگی دارد و رنج قیمت متفاوتی را شامل می‌شود. عواملی مثل نوع دستگاه به کار رفته برای درمان نوروفیدبک، نوع اختلال، مهارت و تخصص نوروتراپیست و همچنین محلی که نوروفیدبک را در آنجا انجام می‌دهد، می‌تواند روی هزینه‌ نوروفیدبک تاثیرگذار باشد.

اگرچه ممکن است هزینه نوروفیدبک در ابتدا زیاد به نظر برسد و شما را از شروع درمان منصرف کند، اما باید این موضوع را در نظر داشته باشید که نوروفیدبک یکی از بهترین روش‌های درمان است و می‌تواند بسیار تاثیرگذار باشد؛ همچنین اثرات نوروفیدبک تا مدت زیادی باقی می‌ماند و هیچگونه عوارض جانبی نیز برای شما به همراه نخواهد داشت؛ پس نسبت به روش‌های درمانی دیگر بسیار بهتر عمل می‌کند و ارزش این هزینه کردن را دارد.

در این نوشته از کلینیک نوروتراپی دارینه، بهترین مرکز نوروفیبدک تهران، قصد داریم درباره نوروفیدبک، تاثیرات نوروفیدبک و همچنین مواردی که از درمان نوروفیدبک استفاده می‌شود صحبت کنیم و در نهایت هزینه نوروفیدبک در سال ۱۴۰۲ را بررسی کنیم و به سوالات متداول درباره درمان نوروفیدبک پاسخ دهیم. پس اگر قصد انجام نوروفیدبک را دارید، مخاطب این نوشته شما هستید.

نوروفیدبک یکی از بهترین روش‌های درمان اختلالات روان به شمار می‌رود که تاثیرات مثبتی روی روند اختلال دارد. از آن جایی که این روش هیچگونه عوارض جانبی برای فرد به همراه ندارد، می‌توان از آن برای کودکان و زنان باردار نیز بدون هیچگونه نگرانی استفاده کرد. این روش درمانی، یکی از جدیدترین و به‌روزترین روش‌های درمان به شمار می‌رود و در آن سعی می‌شود که امواج مغزی به کمک خود مغز دوباره تنظیم شوند و به حالت نرمال دربیایند. کلینیک نوروتراپی دارینه، بهترین مرکز نوروفیدبک تهران، امکان انجام درمان نوروفیدبک را زیر نظر بهترین نوروتراپیست‌ها و همچنین با استفاده از جدیدترین دستگاه‌های نوروفیدبک را برای شما عزیزان فراهم کرده است. شما می‌توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره درمان نوروفیدبک در کلینیک نوروتراپی دارینه و همچنین رزرو وقت نوروفیدبک روی لینک زیر کلیک کنید.

نوروفیدبک چیست؟

نوروفیدبک یکی از روش‌های درمانی نوروتراپی است که به درمان بسیاری از اختلالات روان مثل بیش فعالی، اضطراب، افسردگی و … کمک می‌کند. در این روش درمانی، ما سعی داریم تا امواج مغزی را به کمک خود مغز دوباره تنظیم کنیم و به حالت نرمال دربیاوریم.

امروزه ثابت شده است که تغییر امواج مغزی در بخشی از قسمت‌های سر می‌تواند باعث بروز اختلالات روان مختلف شود. به عنوان مثال، اختلال بیش فعالی با کاهش سطح فعالیت امواج تتا همراه است. این تغییرات معمولا روی نقشه مغزی بیمار مشخص می‌شوند و نوروتراپیست می‌تواند به کمک آن‌ها نوع اختلال را تشخیص دهد.

پس اگر ما بتوانیم به نوعی این امواج را به صورت نرمال دربیاوریم، می‌توانیم اختلال روان مورد نظر را نیز درمان کنیم. در نوروفیدبک ما به دنبال همین هدف هستیم. برای شروع درمان نوروفیدبک، ابتدا لازم است که از بیمار یک نقشه مغزی تهیه کنیم تا بتوانیم فعالیت انواع امواج مغزی آن را بررسی کنم.

سپس فرد روی یک صندلی راحت در مقابل مانیتور می‌نشیند و الکترودهایی به سر فرد نصب می‌شود تا فعالیت امواج مغزی را در هر لحظه اندازه‌گیری کند و این اطلاعات را به سمت دستگاه نوروفیدبک ارسال کند. در دستگاه نوروفیدبک، به کمک یک الگوریتم مشخص، اطلاعات پردازش می‌شود و فیدبک مناسب با آن، روی صفحه مانیتور نمایش داده می‌شود.

 

این فیدبک می‌تواند یک فیدبک صوتی، تصویری یا بازی باشد که برای پیش بردن آن، لازم است که فرد امواج مغزی خود را به حالت نرمال دربیاورد. این بازی بر اساس پاداش طراحی شده است و اگر فرد بتواند سطح امواج مغزی خود را به صورت نرمال در بیاورد، می‌تواند مرحله مورد نظر را پیش ببرد. این کار باعث می‌شود که مغز به صورت ناخودآگاه، امواج مغزی را تنظیم کند و به حالت نرمال دربیاورد.

اگر بخواهیم نوروفیدبک را خیلی ساده تعریف کنیم، می‌توانیم بگوییم که نورفیدبک یعنی آموزش دادن مغز توسط خود مغز. در روش نوروفیدبک، ما به دنبال بهبود و اصلاح عملکرد مغز هستیم. در این روش که به کمک دستگاه نوروفیدبک انجام می‌شود، مغز به وسیله فعالیت‌های خود و فیدبکی که در طی جلسات نوروفیدبک دریافت می‌کند، می‌آموزد که چگونه عملکرد بهتری داشته باشد.

نوروفیدبک به درمان چه اختلالاتی کمک می‌کند؟

در حالت کلی می‌توان گفت که درمان نوروفیدبک برای آن دسته از اختلالاتی که به دلیل تغییر در امواج مغزی رخ می‌دهد، می‌تواند موثر باشد. این روزها، به کمک نوروفیدبک می‌توان اختلالات روانی زیادی را درمان کرد. از جمله اختلالات روان که به کمک نوروفیدبک درمان می‌شوند، عبارتند از:

اختلال یادگیری یکی از انواع اختلالات روانشناختی است که بیشتر در کودکان، به خصوص در سنین مدرسه، مشاهده می‌شود و باعث می‌شود که کودک در یادگیری برخی از درس‌ها مثل ریاضی، یا هجی کردن کلمات، نوشتن، استدلال کردن، به یاد آوردن و سازماندهی اطلاعات مشکل داشته باشد. خوشبختانه امروزه روش‌های درمانی بسیار مفیدی برای درمان اختلال یادگیری وجود دارد که به فرزند شما کمک می‌کند تا با این اختلال راحت‌تر کنار بیاید و مثل سایر دوستان و همکلاسی‌های خود آموزش ببیند و زندگی نرمالی را در پیش گیرد.

آیا نوروفیدبک عوارض جانبی دارد؟

قطعا برای شما هم مهم است که در مورد عوارض جانبی روش درمانی خود بیشتر بدانید. یکی از سوالات متداول در مورد روش درمانی نوروفیدبک این است که آیا نوروفیدبک عوارض جانبی دارد. باید گفت که نوروفیدبک یکی از ایمن‌ترین روش‌های درمان به حساب می‌آید و تقریبا هیچگونه عارضه جانبی برای فرد به همراه نخواهد داشت و در بدترین حالت، این روش درمانی می‌تواند بی‌اثر یا کم‌اثر باشد؛ اما هیچ عارضه‌ای برای شما به همراه ندارد.

در برخی از موارد ممکن است که نوروفیدبک عوارضی مثل تشدید علائم اختلال، سردرد، ایجاد علائم افسردگی و … را به همراه داشته باشید؛ اما باید توجه داشته باشید که این علائم به دلیل مهارت ناکافی نوروتراپیست به وجود می‌آیند. در صورتی که نوروتراپیست مهارت بالایی داشته باشد و الکترودها به صورت دقیق روی سر قرار دهد و همچنین برنامه درمانی مشخصی داشته باشد، این عوارض نیز به وجود نخواهد آمد. پس حتما توجه داشته باشید که نوروفیدبک را زیر نظر نوروتراپیست متخصص و در مراکزی انجام دهید که از دستگاه‌های جدید و به‌روز استفاده می‌کنند.

بسیاری از افرادی که به وسیله نوروفیدبک تحت معالجه قرار گرفته اند، معتقد هستند که این روش بسیار امن و آرامش بخش است و تاکنون مشکلی در این زمینه نداشته اند، برخی از افراد نیز از بروز یک سری عوارض جانبی نوروفیدبک احساس ناخوشایندی داشتند. البته این عوارض جانبی تقریبا در کلیه موارد پس از قطع درمان بهبود می‌یابند و پایدار نیستند. در بیشتر مطالعات این عوارض به میزان زیر ۵ درصد گزارش شده‌اند.

هزینه نوروفیدبک چقدر است؟

هزینه نوروفیدبک است. هزینه نوروفیدبک به عوامل زیادی مثل تعداد جلسات، نوع اختلال، مهارت و تجربه درمانگر، نوع دستگاه به کار رفته برای انجام نوروفیدبک و … به صورت مستقیم و غیرمستقیم روی هزینه نوروفیدبک تاثیرگذار است.

در سال ۱۴۰۲، هزینه هر جلسه نوروفیدبک در مراکز درمانی مختلف بین ۲۵۰ تا ۴۰۰ هزار تومان تخمین زده می‌شود. این اختلاف قیمت در مراکز مختلف می‌تواند دلایل زیادی داشته باشد. به عنوان مثال، در برخی از مراکز نوروتراپی، مشاوره و رفتار درمانی نیز ممکن است در کنار درمان نوروفیدبک انجام شود. همچنین کیفیت کار و مهارت نوروتراپیست نیز روی قیمت تاثیرگذار است. البته باید توجه داشته باشید که درمان نوروفیدبک می‌تواند شامل هزینه‌های جانبی مثل هزینه نقشه مغزی نیز باشد که جدا از این مبلغ حساب می‌شود.

تعداد جلسات نوروفیدبک چقدر است؟

یکی از سوالات متداول در مورد نوروفیدبک، تعداد جلسات نوروفیدبک است که نقش تعیین‌کننده‌ای در هزینه نوروفیدبک ایفا می‌کند. در حالت کلی نمی‌توان تعداد جلسات مشخصی را برای درمان نوروفیدبک تعیین کرد. تعداد جلسات نوروفیدبک به عواملی مثل نوع اختلال، سن بیمار، شدت اختلال و میزان پاسخ فرد به درمان نوروفیدبک بستگی دارد؛ اما می‌توان گفت که دوره کامل درمان نوروفیدبک بین ۳۰ الی ۶۰ جلسه نیز می‌تواند به طول بیانجامد.

تقریبا هر جلسه نوروفیدبک بین ۴۵ الی ۶۰ دقیقه، بسته به نظر نوروتراپیست به طول می‌انجامد. همچنین برای آن که درمان نوروفیدبک تاثیرگذاری بیشتری داشته باشد، لازم است که فاصله بین جلسات درمان تا حد امکان کوتاه باشد و حداقل فرد دو جلسه در هفته درمان نوروفیدبک را داشته باشد. معمولا نوروتراپیست پس از مشاهده نقشه مغزی، بهترین برنامه درمانی را برای بیمار می‌چیند و تعداد جلسات و همچنین فاصله بین جلسات را در آن مشخص می‌کند. بهتر است که جلسات نوروفیدبک را به‌موقع شرکت کنید تا تاثیرگذاری آن بیشتر باشد. همچنین باید دوره درمان نوروفیدبک را تکمیل کنید؛ نیمه کاره رها کردن درمان نوروفیدبک هیچ نتیجه‌ای جز هدر رفت وقت و سرمایه شما نخواهد داشت.

یکی از سوالات متداولی که اغلب افراد هنگام شروع جلسات نوروفیدبک درمانی دارند، این است که تعداد جلسات نوروفیدبک چقدر است و پس از چند جلسه می‌توان تغییرات آن را مشاهده کرد. باید گفت که نوروفیدبک درمانی نیاز به زمان نسبت طولانی و جلسات زیاد دارد تا بتواند تاثیر خود را به مرور روی مغز بگذارد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *